A kéz- és csukló fájdalom leggyakoribb okai
A számítógép előtt eltöltött rengeteg időnek köszönhetően megjelenik a csukló fájdalma is. Akik régóta számítógépes munkával keresik a kenyerüket, azoknak nem lehet ismeretlen a csuklóalagút szindróma és az ínhüvelygyulladás neve, de azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy ez a fájdalmon kívül valójában mit is takar. Ebben a bejegyzésben erre igyekszünk a figyelmet ráfordítani.
tovább olvasom...
Szerző: Szabó Zoltán József
A számítógép előtt eltöltött rengeteg idő nem csupán hát- és nyakfájdalmat okoz, hanem idővel megjelenik a csukló fájdalma is. Akik régóta számítógépes munkával keresik a kenyerüket, azoknak nem lehet ismeretlen a kéztőalagút szindróma, az ínhüvelygyulladás vagy akár a ganglion neve, de azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy ez a fájdalmon kívül valójában mit is takar. A csukló fájdalom okai között számos orvosi állapot szerepelhet, és fontos, hogy azonosítsuk a csukló fájdalmat mint tünetet, amely potenciális alapbetegségekre utalhat.
Egy kis anatómia
A kéz és csukló 27 kis csontból áll, melyek közül nyolc a csuklóhoz tartozik. Az ujjak három, a hüvelykujj kettő, a tenyérben pedig öt kisebb csont található. Utóbbiak kötik össze az ujjakat és a hüvelykujjakat a csuklóval.
A problémamentes mozgatást több, mint 30 izom szabályozza, melyek inak segítségével kapcsolódnak a csontokhoz. Ezek a kicsi, de nagyon kemény kötőszövet darabok (inak) a csuklóban lévő csontos járaton haladnak keresztül, amelyet carpalis vagy kéztőalagútnak neveznek. A középső ideg is áthalad ezen az alagúton.
A carpalis alagút szindróma gyakran fordul elő irodai munkát végző személyeknél, akik gépelés közben szinte észrevétlenül, gyakran és huzamosabb ideig nyomás alá helyezik ezt az ideget.
Mi okozza a kéz és a csukló fájdalmát?
A csukló az alkar és a kéz közötti kapcsolatot látja el, a csuklóízület pedig a többirányú mozgást biztosítja. A mindennapokban csuklónk és a kezünk nagy terhelésnek van kitéve, mert a kezünk használatakor feszítjük, hajlítjuk, távolítjuk és forgatjuk is. Ezért hát nem véletlen, hogy a csuklófájdalom nagyon sokakat érintő probléma. Mivel tehát a kezeinket sokat használjuk, nem meglepő módon a csuklónkat is könnyedén túlterhelhetjük. Erre akkor van a legnagyobb esélyünk, ha gyakori a helytelen kéztartás vagy a folyamatos terhelés, mint a számítógép előtti munkavégzés vagy akár a zongorázás esetében. Ugyanakkor a rövid ideig tartó, de megterhelő mozdulatok (pl. súlyzós edzés, asztalitenisz) szintén okozhatják a csukló fájdalmát.
Milyen tünetei vannak a kéz és a csukló fájdalmának?
A csukló meghúzásához egy rossz mozdulat is elég. Ha az izom vagy a szalag meghúzódik, a görcs következtében erős csuklófájdalom vagy akár gyulladásos tünetek is felléphetnek. Emellett sajnos előfordul még a csukló nehéz mozgatása és bedagadása is, melyek tovább keseríthetik a mindennapokat.
Ha a húzódás csupán kisebb mértékű, akkor a csukló pihentetésével és jegelésével enyhíthető a fájdalom. Ha a panaszok egy hét után sem múlnak el, mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni. Ugyanis a nem múló csuklófájdalom ízületi gyulladásra, illetve az izmok és szalagok részleges vagy teljes szakadására is utalhat. Fájdalom esetén fontos, hogy minél előbb orvosi segítséget kérjünk, hogy elkerüljük a komolyabb problémákat, mint az ízületi gyulladás vagy a porcok károsodása.
Ínhüvelygyulladás
A tartós megerőltetés következtében viszonylag gyakorinak számít az ínhüvelygyulladás kialakulása. Az izmokat és csontokat inak kötik össze, az ínhüvely pedig tokként biztosít védelmet számukra. Az inak irritációja gyulladást okozhat, amely a csukló bedagadásával és fájdalmával járhat együtt.
A csuklóban és alkarban előforduló ínhüvelygyulladást jellemzően az ismétlődő mozdulatsorok okozzák – pl. a billentyűzeten való gépelés és a monoton mozdulatokat igénylő fizikai munkák.
A csukló és hüvelykujj fájdalom hátterében a hüvelykujjukat érintő ízületi gyulladás is állhat, amely szintén azt ín körülvevő ínhüvely megerőltetéséből fakadhat.
Ínhüvelygyulladás során fájdalom jelentkezik a kézfejen az ínhüvely mentén, ami mozgatásra erősödik, nyomásra érzékeny, ráadásul meleg és duzzadt is.
Enyhébb esetben pihentetéssel és hideg borogatással tudjuk a fájdalmat csökkenteni, de sajnos ez nem tartozik a könnyen gyógyuló megbetegedések közé. Számos esetben a gyulladás több hétig is eltarthat, ilyenkor jellemzően a kezelőorvos 1 vagy 2 hétre gipszsínezést javasolhat a könnyebb gyógyulás érdekében. Érdemes erre a célra a magyar prémium ínhüvelygyulladásra kifejlesztett Chrisofix kézortézist használni.
Bár a fájdalom idővel megszűnik, mégis erősen ajánlott további néhány hétig pihentetni a kezet. Ebben segíthetnek a különféle csukló-, kéz- és ujjrögzítő gyógyászati segédeszközök. A személyre szabott kezelési tervek különösen fontosak a hatékony felépülés érdekében.
Csukló ízületi porckopás (arthrosis)
Sérülés vagy monoton munkavégzés hatására az ujjak, az ujjpercek, illetve a csukló izületei is kopásnak indulnak. Gépírók, festők és fodrászok körében kifejezetten gyakori probléma, hiszen a csukló folyamatos és egyoldali terhelése már egészen fiatalon ízületi porckopáshoz vezethet.
A csuklót érintő arthrosis során a fájdalom általában a csukló kézháti oldalán üti fel a fejét. Tünetei között a csukló duzzadása és a fogóerő gyengülése is megtalálható. Az ízületi porckopás kezelése fájdalomcsillapítók szedésével és pihentetéssel, továbbá fizioterápiával történik. Fontos, hogy a páciensek számára egyedi kezelési tervet készítsünk, amely célzott gyakorlatokat és terápiákat tartalmaz a fájdalom hatékony csökkentése és a gyógyulás elősegítése érdekében.
Kéztőalagút, carpalis alagút szindróma
A csukló másik fájdalmas betegsége a csuklóalagút vagy kéztőalagút (carpalis tunel) szindróma. A kéztőcsontok és a kötőszövet szalag alagutat képeznek a csuklóban az idegek és a futó inak számára. A nervus medianus két feladatot lát el: egyrészt beidegzi a kéz izmainak többségét, másrészt a nagyujj kivételével az összes ujj érzékelését biztosítja. Fájdalom akkor alakulhat ki, ha a csukló megerőltetése miatt az ideg nyomás alá kerül az alagútban – ekkor a fájdalom mellett zsibbadás és izomgyengeség is jelentkezhet. Ezt a fájdalmas kézzsibbadással járó betegséget mindenképp kezelni kell, hiszen nem csupán a fájdalom okoz problémát, hanem hosszú távon a kezeletlen kéztőalagút szindróma izomsorvadással is járhat.
A kéztőcsontok és a kötőszövet szalag alagutat képeznek a csuklóban az idegek és a futó inak számára. A nervus medianus két feladatot lát el: egyrészt beidegzi a kéz izmainak többségét, másrészt a nagyujj kivételével az összes ujj érzékelését biztosítja. Fájdalom akkor alakulhat ki, ha a csukló megerőltetése miatt az ideg nyomás alá kerül az alagútban – ekkor a fájdalom mellett zsibbadás és izomgyengeség is jelentkezhet.
Mivel ennek a betegségnek a jelei nem mindig egyértelműek, nem is tudhatjuk rögtön, hogy mivel állunk szemben. Gyakori esetben először éjszaka jelentkezik a fájdalom vagy a zsibbadás, azonban a betegség előrehaladtával már napközben is érezhetjük a kellemetlen tüneteket.
Segíthet a felismerésben, ha megfigyeljük, hogy pontosan melyik részét érinti a kezünknek a fájdalom, hiszen a kéztőalagút szindróma egyik jellemző tünete, hogy csak az első három ujj mozgatásával akad problémánk, a gyűrűs- és a kisujj viszont nem érintett, azok továbbra is rendesen funkcionálnak.
Ha a betegség még csak kezdeti stádiumban van, akkor a kezelés viszonylag egyszerű. Sok pihentetéssel és nem szteroid gyulladáscsökkentők szedésével jól kordában tartható. További segítséget nyújthatnak az olyan csukló és hüvelykujj rögzítő bandázsok, melyek rögzítik a hüvelykujjat és megtartják a csuklót.
Előrehaladottabb állapotban viszont már mindenképp orvosi beavatkozás szükséges. Sok esetben javasolt lehet a szteroid injekciós kúra, de amikor már ez is kevés, akkor mindenképp műtét válik szükségessé. A műtét után rehabilitációs kezeléssel és gyógytornával érhetjük el újra, hogy az izmaink és a kezünk funkciói ismét használhatóak legyenek. A csukló fájdalom kezelése (csukló fájdalom kezelése) magában foglalhatja a professzionális orvosi beavatkozásokat és otthoni gyógymódokat is, amelyek segíthetnek a tünetek enyhítésében és a csukló egészségének helyreállításában.
Ganglion: kinövések a csuklón
A csuklóganglion eleinte egy kötőszövetes csomó, mely üregessé válva később növekedésnek indul, belsejében folyadék gyűlik össze. Ezek a kis ízületi ciszták különböző méretekben a csukló hátoldalán is megjelenhetnek. A ciszták eltüntetésének első lépése a gyulladáscsökkentés, tehermentesítés, ha ez nem vezet sikerre, akkor műtétre kerül sor. A ganglion ciszták a csukló fájdalomnak egyik oka lehetnek, és orvosi szakember által kell értékelni őket.
Diagnózis és vizsgálat
A csukló fájdalom diagnózisának és vizsgálatának célja, hogy pontosan meghatározzák a fájdalom okát, és megkezdjék a megfelelő kezelést. A vizsgálat során az orvos a beteg történetét, a panaszait, a fizikai vizsgálatot, a képalkotó vizsgálatokat és a laborvizsgálatokat veszi figyelembe.
Szóbeli vizsgálat és leletáttekintés
A szóbeli vizsgálat során az orvos részletesen kikérdezi a beteget a csukló fájdalmának jellegéről, időtartamáról és a kiváltó okokról. Fontos, hogy a beteg pontosan leírja a fájdalom helyét, intenzitását és azt, hogy milyen tevékenységek súlyosbítják vagy enyhítik a fájdalmat. Ha a beteg korábban már járt orvosnál a csukló fájdalma miatt, az orvos áttekinti a korábbi leleteket és kezelési javaslatokat, hogy teljes képet kapjon a beteg állapotáról.
Testi vizsgálat és mozgástesztek
A testi vizsgálat során az orvos megvizsgálja a beteg csuklóját és kezét, hogy felmérje a fájdalom pontos helyét és mértékét. A mozgástesztek során az orvos különböző mozdulatokat végeztet a beteggel, hogy megállapítsa, mely mozdulatok okoznak fájdalmat. A passzív mozgástesztek során az orvos mozgatja a beteg csuklóját, míg az aktív mozgástesztek során a beteg saját maga végzi a mozdulatokat. Ezek a tesztek segítenek az orvosnak meghatározni, hogy mely szövetek érintettek és milyen mértékben.
Képalkotó vizsgálat és laborvizsgálat
A képalkotó vizsgálatok, mint például a röntgen, az MRI, a CT és az ultrahang, lehetővé teszik az orvos számára, hogy részletes képet kapjon a csukló belső szerkezetéről. Ezek a vizsgálatok segítenek azonosítani a csontok, ízületek, inak és szalagok esetleges sérüléseit vagy elváltozásait. A laborvizsgálatok során a beteg vérmintáját elemzik, hogy kiderítsék, van-e gyulladás vagy autoimmun betegség a háttérben. Ezek az információk elengedhetetlenek a pontos diagnózis felállításához és a megfelelő kezelési terv kidolgozásához.
Tünetkezelés egy kis odafigyeléssel
Mindaddig, amíg nincsenek súlyos fájdalmai és nincs más egyéb tünete, amely arra utalna, hogy orvosi ellátásra van szüksége, a kéz- és csukló fájdalom néhány egyszerű lépéssel könnyen enyhíthető. Fontos, hogy a csukló fájdalom kezelése személyre szabott kezelési tervvel és gyakorlati tippekkel történjen, figyelembe véve a fájdalom okait.
- Kerülje el azokat a feladatokat, amelyek súlyosbítják a fájdalmat - Próbálja meg elkerülni a fájdalmat, zsibbadást és kellemetlen érzést okozó, illetve a már kialakult állapot súlyosbodását előidéző tevékenységeket. Ez bármi lehet, ami ismétlődő jellegű (pl. a csavarhúzó használata, festés, nehéz tárgyak emelése vagy a napi több órás gépelés, ami nyomás alá helyezi a csuklót stb.). Ha kéz- és csukló fájdalom gyötri, csökkentse a keze és a csuklója terhelését, mert egyes állapotok egészen addig nem javulnak, amíg abba nem hagyja a fájdalom, illetve a kellemetlen érzést kiváltó feladatok végzését.
- Tartsa mozgásban a kezét és a csuklóját - A kéz, a csukló és az ujjak rendszeres átmozgatása segíthet enyhíteni a fájdalmat és a merevséget. Néhány egyszerű nyújtó gyakorlattal a megfelelő mozgásfunkció és az erő is megmarad.
- Fájdalomcsillapítás természetesen - Bármilyen probléma is merüljön fel, kiegészítő kezelésként érdemes kipróbálni a Magyar Családi Balzsamokat is. A válogatott fájdalom- és gyulladáscsökkentő összetevők ugyanis hatékonyan egészíthetik ki a különböző terápiákat, illetve enyhébb esetekben önmagukban is jótékony segítőtársak lehetnek a bajban.
Amennyiben Ön is kéz- és csuklófájdalommal szenved, és szüksége lenne csuklórögzítőre, de nem tud választani, keressen minket elérhetőségeinken!
Házilag történő kezelés
A csukló fájdalom házilag történő kezelése az első lépés a fájdalom enyhítésében. A házilag történő kezelés során a betegnek fontos, hogy pihentesse a csuklóját, és kerülje a fájdalmat okozó tevékenységeket.
Pihentetés és jég alkalmazása
A csukló fájdalmának enyhítésére az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a pihentetés és a jég alkalmazása. A pihentetés során a betegnek kerülni kell azokat a tevékenységeket, amelyek súlyosbítják a fájdalmat, és időt kell adnia a csuklójának a gyógyulásra. A jég alkalmazása segít csökkenteni a fájdalmat és a gyulladást. A jeget 15-20 percig kell alkalmazni a fájdalmas területen, majd 30 percenként ismételni. Fontos, hogy a jeget mindig egy vékony ruhába csomagolva helyezzük a bőrre, hogy elkerüljük a fagyási sérüléseket.
Ezek az egyszerű lépések segíthetnek enyhíteni a csukló fájdalmát és elősegíthetik a gyógyulást. Ha a fájdalom nem csökken néhány nap alatt, vagy súlyosbodik, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a pontos diagnózis és a megfelelő kezelési terv érdekében.