Járókeret vagy rollátor a biztonságos közlekedés érdekében
Ebbe a kategóriába olyan járókeretet és rollátort gyűjtöttünk össze, melyek mindegyike megállja a helyét. A járókeretet vagy a rollátort olyan, alapvetően mozgáskorlátozott emberek használják, akik nehezen lépnek, problémás az egyenletes mozgás, és a biztonságos megtámaszkodással is gondok vannak már. Egy ilyen gyógyászati segédeszköz óriási segítség a mindennapok során otthon, az utcán vagy épp a bevásárláskor. Sokféle ilyen gyógyászati segédeszköz kapható, de itt mi a legpraktikusabbakat gyűjtöttük össze. További részleteket lentebb olvashat. A magas minőség, a prémium kialakítás és a biztonság itt is kiemelt szempont.
Járókeret vagy rollátor, mi alapján válasszak?
A járókeret (mindegy, hogy összecsukható vagy fix) és a rollátor járássegítő eszköz. Azért tervezték őket, hogy segítsenek a nehezen mozgó emberek alsó végtagjainak tehermentesítésében, és biztonságot nyújtsanak a helyváltoztatás során.
Bár többen tévesen azt gondolják, hogy a járókeret és a rollátor szinonimák, de ez nem így van. Mindkettő ugyan mozgássegítő eszköz, de más járásképességi stádiumban használják. Akinek rollátorra van szüksége, annak leginkább az egyensúllyal és a stabilitás biztonságával van gondja.
Bár elközlekedne enélkül a gyógyászati segédeszköz nélkül is, de ez hatékony megtámasztás, biztos pontot jelent. Ha esetleg elfárad, ráülhet kicsit pihenni, majd folytathatja az útját. A rollátor ugyanis 4 egyforma kerékkel rendelkezik, többnyire ülése van és egy táska vagy kosár a szükséges útravalókhoz, bevásárláshoz. Tolókarjai természetesen emelhetőek, és fékkel vagy parkolófékkel rendelkeznek. Sajnos összecsukva nagyon idétlen formát vesznek fel, a felhasználó többnyire így nem tudja felvinni a lépcsőn, vagy feltenni a közlekedési eszközre.
Ezzel szemben a járókeret már egy sokkal szűkebb mozgásterű, nehezen és lassan mozgó, alapvető mozgási nehézségekkel küszködő embereknek készült gyógyászati segédeszköz.
Járókeretből kapható fix kialakítású, összecsukható és lépéssegítő kialakítású is. Könnyű alumíniumból készülnek, terhelhetőségük 100 kg-tól 300 kgi-g lehetséges. Éppen emiatt a kiválasztásnál a terhelhetőség egy lényeges szempont. Arra is érdemes figyelni, hogy a járókeret lehet felállás segítő eszköz is, ilyen ún. lépcső formában vannak elhelyezve rajta a kapaszkodók, hogy minél nagyobb biztonságot nyújtsanak a felállás és járás során.
A járókeret lehet gurulós kivitelű is, bár ezt a szakemberek kevésbé szeretik, és alig kapható ilyen eszköz. Ha lépegető funkciós az összecsukható járókeret, akkor kicsivel könnyebb dolga van annak a felhasználónak, akinek az egyenes vonalú mozgás már alig megy.
Összességében úgy kell járókeretet vagy rollátort választani, hogy megnézzük a felhasználó mozgási képét. Ha már járóbottal nehezen mozog és szükség lenne stabilabb eszközre, akkor rollátort érdemes választani.
Ha a járás ennél is bizonytalanabb és nagyon nehézkes, akkor járókeretre van szükség, ami segítheti a felállást vagy a nagyon lassú mozgást úgy, hogy közben tehermentesíti az alsó végtagokat.