Nekrotikus és lepedékes sebekere kiváló kötszereket ajánlunk
A sebek gyógyulási ideje változó. Ha begyógyul 4-6 hét alatt. akkor akut, ha ennél több időre van szükség, akkor krónikus sebről beszélünk, amit a hétköznapi szóhasználatban fekélynek neveznek. Attól függően, hogy a seb milyen sebgyógyulási fázisban van, eltérő kezelésre van szükség. Így megkülönböztetünk nekrotikus, fertőzött, lepedékes, sarjadzó és hámosodó sebet. Mindhárom fázisban (az első 3 az első az exudációs fázis, majd a granuláció és végül az epitelizásió következik) a nedves sebkezelést lehetővé tevő sebfedők, kötszerek helyes alkalmazása az elsődleges szempont. Kiemelten fontos a rendszeres kötéscsere, a sebtisztítás és fertőtlenítés.
Ebben a kategóriában a sebgyógyulás első fázisában lévő sebkezeléshez szükséges kiváló vagy prémium kötszereket gyűjtöttük össze, amelyek valóban hatékony segítséget jelentenek.
Mi jellemző a nekrotikus, fekete sebre?
A nekrotikus seb egy olyan seb, amelynek a szövetei elhaltak vagy elpusztultak. Gyakran fekete, barna vagy sárga színű, és rossz szagú lehet. A nekrotikus seb kialakulásának okai közé tartozhat a fertőzés, a vérkeringés zavara, a cukorbetegség, az égési sérülés vagy a fagyás. Kezelése fontos, mert növeli a gyógyulás esélyét, csökkenti a fertőzés kockázatát, és javítja a seb körüli bőr állapotát. A nekrotikus seb kezelésének módja függ a seb méretétől, helyétől, típusától és okától. Általában a kezelés magában foglalja az elhalt szövet eltávolítását (debridement), a seb tisztítását és fertőtlenítését, valamint a megfelelő kötszer alkalmazását. Kezelése során fontos az orvosi utasítások betartása, a rendszeres kötszercsere, és a seb állapotának figyelése. Ha a seb nem javul, vagy jelei vannak a fertőzésnek, mint például láz, duzzanat, vörösség vagy fájdalom, akkor azonnal forduljon orvoshoz. A nekrotikus seb ellátása 4 lépése: az elhalt szövetek eltávolítása, a sebalap hozzáférhetővé tétele és kitisztítása, fenntartani a seb optimális nedvességtartalmát és megelőzni a fertőzést.
Mi jellemző a lepedékes, sárga sebre?
A lepedékes, pörkös seb egy olyan seb, amelynek a felületén egy sárgásfehér vagy barnás réteg alakul ki, amely megakadályozza a sebgyógyulást. A lepedék általában elhalt szövetekből, vérösszecsapódásokból és baktériumokból áll, amelyek fertőzést okozhatnak a sebben. A pörk egy kemény, száraz réteg, amely a lepedék kiszáradása után képződik. Ez nem véd a fertőzéstől, és akár hegesedést is okozhat. A lepedékes, pörkös seb kezelése attól függ, hogy milyen mély és nagy a seb, valamint hogy mennyire fertőzött. Általános szabály, hogy a lepedéket és a pörköt el kell távolítani a sebről, hogy elősegítsük a gyógyulást. Ehhez speciális kötszereket és/vagy oldatokat használnak, amelyek feloldják vagy fellazítják a lepedéket és a pörköket. A sebet rendszeresen tisztítani és fertőtleníteni kell, valamint antibiotikumos kenőcsöt vagy tablettát is alkalmazhatnak, ha szükséges. A sebgyógyulás folyamatát követni kell, és ha nem javul, vagy romlik, akkor orvoshoz kell fordulni.
Mi jellemző a fertőzött sebre?
A fertőző seb olyan seb, amelyet baktériumok, vírusok vagy gombák fertőztek meg. Tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a vörösség, a gennyképződés és a láz. Kezelése attól függ, hogy milyen típusú kórokozó okozza a fertőzést, és hogy milyen súlyos a seb. A kezelés magában foglalhatja az antibiotikumokat, a sebtisztítást, a kötözést és a sebészeti beavatkozást. A fertőző seb megelőzése érdekében fontos betartani az alábbi higiéniai szabályokat:
- Mossa meg a kezét szappannal és vízzel, majd húzzon gumikesztyűt mielőtt megérinti a sebet vagy a kötést.
- Tartsa tisztán és szárazon a sebet, és cserélje ki a kötést rendszeresen. Az ezüst tartalmú kötszer jó választás erre a célra.
- Kerülje el a seb érintkezését más emberekkel vagy állatokkal.
- Kerülje el a seb vakarását vagy nyomkodását, mert ez súlyosbíthatja a fertőzést.
- Forduljon orvoshoz, ha a seb nem gyógyul, vagy ha romlanak a tünetek.
Intelligens, okos kötszerek
Akut, műtéti vagy krónikus sebek esetén sebtisztítás, sebfertőtlenítés után lehetőleg ún. intelligens vagy okoskötszert használjunk. Azért is kiváló választás a modern kötszer (Alignát, Hidrokolloid, Hidrogél, Impregnál, Habkötszer, Posztoperatív kötszer, Tüll kötszer), mert speciális kialakításuknak köszönhetően segítik a sebgyógyulás folyamatát. A mai modern sebkezelés során már a nedves sebkezelés a követendő irány, mert a sebgyógyulást nagymértékben elősegíti a nedves környezet, mely során nem hagyjuk kiszáradni a sebet. A sejtek ugyanis így könnyebben fejlődhetnek, szaporodhatnak, amellett, hogy a keletkező sebváladékot megfelelően elvezetik, összegyűjtik. Ezt a fajta nedves sebkezelést használják a sebbe nem ragadó ún. intelligens vagy okos kötszerek, mivel megteremtik a váladék elvezetését és a nedves környezetet, segítik és gyorsítják a sebgyógyulást. Minimalizálják a kötéscserék, a traumát, a sebfertőzések gyakoriságát, és költséghatékonyak is. Mindezeken felül még nem tartalmaznak toxikus elemeket, de megfelelő ph-t alakítanak ki a seb körül. Speciális kialakításúak és anyagúak, így különböző sebekhez kiválóan használhatók.