Sebtapaszok, szigetkötszerek, sebzáró csíkok hatékonyan segítik a sebgyógyulást
Minden kötszer, aminek körben szegélye van és belül egy sebpárna, az egyszerre sebtapasz és szigetkötszer. A kettő között természetesen van különbség (ezt lentebb olvashatja). Nedvszívó képesség és felhasználás szerint érdemes választania kötszert, hogy mielőbb begyógyuljon a sebe. Ebben az Értéksziget úgy segít, hogy kimagasló minőségű, prémium termékeket válogat össze ebbe a kategóriába arra is figyelve, hogy nagyon hatékonyak, jól használhatóak legyenek a mindennapos sebkezelés során.
Sebtapasz és szigetkötszer – van különbség?
A magyar nyelvben nagyon sok mindennek külön elnevezése van, amit a köznyelv sokszor össze is kever. Ilyen pl. a ragtapasz, sebtapasz, szigetkötszer stb. Ezek a szavak nem ugyan azt jelentik, és épp emiatt sok félreértés is adódik.
A sebtapasz és a szigetkötszer kisebb sebek kötözsére, ellátására alkalmas sebfedő kötszer. Közös jellemzőjük, hogy sebpárnát tartalmaznak, amely közvetlenül érintkezik a sebbel, éppen emiatt a sebtapasz és a szigetkötszer steril kötszernek számít.
A sebtapasz egy olyan ragasztószalag (sebfedő), amelyet pici, kisebb sebek, horzsolások vagy vágások lefedésére használnak (elvágtam az ujjam főzés közben, megszúrt egy tüske, elreszeltem az ujjam, lekapartam a sebet stb.). A sebtapasz segít megvédeni a sérült bőrt a fertőzésektől, és elősegíti a gyógyulást. Általában egy pamut vagy műszálas sebpárnából és egy bőrbarát, ragadós anyagból áll, amely a bőrhöz tapad. A sebtapaszok különböző méretűek (pl. vágható) és formájúak (kerek, ovális, téglalap) lehetnek, attól függően, hogy milyen típusú sebet kell ellátni. A gyártók arra is figyelnek, hogy milyen környezetben szeretnénk használni pl. uszodában, mosogatás közben, érzékeny bőrön stb. A sebtapasz alapvetően nem a vérzések elállítására hivatott, ennek ellenére biztosítja az esetleges sebváladék felfogását, és védi a sérült bőrt a környezeti behatásoktól.
A szigetkötszer is egy nedvszívó kötszer, amely egy nagyobb, nedvszívó rétegből és egy ragasztószalagból áll, amely a seb körül rögzíti szigetszerűen a kötszert. Előnye, hogy megvédi a sebet a fertőzéstől és a mechanikai sérülésektől, valamint csökkenti a vérzést és a fájdalmat. A szigetkötszer használata akkor érdemes, ha a seb mély, nagy vagy erősen vérzik, nem vagy enyhén, közepesen váladékozik, illetve, ha más kötszer nem tudja jól lefedni. A használta rendkívül kényelmes, hiszen más kötszerre nincs szükség. Alkalmas akut és egyszerűbb krónikus sebek ellátására a granulációs (amikor a seb piros és már sarjadzik) és epitelizációs (hámosodó, rózsaszín seb) sebgyógyulási fázisban.
A szigetkötszer használatának lépései a következők
Mossa meg a sebet és a környező bőrt vízzel és szappannal, de legjobb, ha sebfertőtlenítő oldatot használ. Szárítsa meg a sebet és a környező bőrt mull-lappal akut sebek esetén, egy tiszta ruhával vagy papírtörlővel. Válasszon ki egy megfelelő méretű szigetkötszert (vagy sebtapaszt pici sebeknél), amely teljesen lefedi a sebet és annak környékét. Távolítsa el a kötszer védőfóliáját, és helyezze a nedvszívó réteget közvetlenül a sebre. Simítsa el a ragasztószalagot úgy, hogy jól tapadjon a bőrhöz, de ne legyen túl szoros. Cserélje ki a kötszert naponta egyszer, vagy ha átnedvesedik vagy koszos lesz. Ha zuhanyzásálló szigetkötszer használ, bátran használhatja tusoláshoz, de fürdőzéshez, alámerített helyzetben nem.
A szigetkötszer egy hatékony és egyszerű módszer a sebek ellátására, amely segít megelőzni a komplikációkat és elősegíti a gyógyulást.