Felfekvés kezelése házilag, otthoni körülmények között
Hosszabb ágyban fekvés esetén a felfekvés kialakulásának a veszélye az idő múlásával egyre nő. A kevés mozgás, az állandó pl. háton- vagy oldalfekvés előbb-utóbb minden bizonnyal felfekvést fog okozni. Bár első látásra a decubitus kezelése nem olyan komoly problémának tűnhet, de elhanyagolása súlyos problémákhoz vezethet. Használjon eszközöket a gyógyítás érdekében!
tovább olvasom...
Szerző: Szabó Zoltán József
Egy súlyosabb betegség vagy műtét már önmagában komolyan megviseli a beteg szervezetét, azonban itt még nincs vége a megpróbáltatásoknak. Ha ugyanis túl hosszú az ágyhoz kötött lábadozási idő, akkor megvan a felfekvés kialakulásának a kockázata is. Az idős vagy magatehetetlen emberek esetében szintén fennáll ez a probléma, amit a tünetek különféle fázisaiban másféleképpen kell kezelni. Ma már számos eszköz és megoldás áll a családtagok rendelkezésére, hogy megelőzzék vagy hatékonyan kezeljék a felfekvést. Egyre minőségibb és egyre jobb felfekvés elleni gyógyászati segédeszköz jelenik meg (krémek, párnák, felfekvés elleni matracok), hogy a sokszor fájdalommal járó tüneteket enyhíteni vagy akár megszüntetni lehessen.
De mi is az a felfekvés, és mitől alakul ki?
A felfekvés, nyomási fekély, a decubitus (latinul) mind ugyan azt jelenti. Leginkább tartósan ágyban fekvő, legtöbbször idős betegeknél jelentkezik, vagyis tartós nyomás hatására kialakuló szövetelhalás következménye. Általában a keresztcsont. a sarkak, a váll, a könyök és a csípő feletti bőrben alakul ki (olyan területen, ahol kevés az izom és a zsírszövet), és sajnos eléggé nehezen gyógyul. A felfekvés mérete és mélysége attól függ, hogy a fennálló nyomás ereje mekkora és mennyi ideig tart, fokozata I-IV. stádiumú lehet. Minél nagyobb a nyomás, annál hamarabb alakulhat ki a felfekvés, és a tünetei is annál gyorsabban súlyosbodnak. A decubitus többnyire napok alatt jön létre, de akár egy-két hét is eltelhet addig, hogy valaki az első stádiumba kerüljön (ezt persze a beteg életkora is erősen befolyásolja).
A felfekvés kialakulásának az alultápláltság, vitaminhiány, a tartós láz, valamint az izzadás és inkontinencia is kedvez. Utóbbiak úgy, hogy a bőrt tartósan nedvessé téve sérül a bőr természetes védekezőképessége, így könnyebben megtelepednek rajta különböző kórokozók. Ugyancsak gyakoribb érrendszeri problémák, cukorbetegségben és szívelégtelenségben szenvedőknél, hiszen náluk a kiserek sérülései miatt csökkent a vérellátás.
Ilyen tünetei vannak a felfekvésnek
Mindenképp érdemes rendszeresen megvizsgálni, átnézni a keresztcsont. sarkak, a váll, könyök és a csípő bőrfelszínét sebeket, pirosodást, fekélyeket keresve. A felfekvés először piros, enyhén gyulladt bőrfelületként jelentkezik. Ez hamar átfordul és viszkető, égő sebek jönnek létre, amelyeket egyre erősödő fájdalom jellemez. A tünetek súlyossága, kellemetlensége attól függ, hogy mennyire előrehaladott stádiumról beszélünk, ami a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a seb mélysége határoz meg.
1. stádium – Megjelenik a bőrpír, amely ujjnyomásra eltűnik, majd kis idő elteltével ismét látható. A bőr tapintásra már meleg, elvékonyodott, sérülékeny, a beteg fájdalomról panaszkodik. Ha a beteg sötétebb bőrű, akkor a bőr elszíneződése, melegedése, ödémája, megkeményedése is ezt jelentheti.
2. stádium – Itt már megjelenik a részleges hámhiány a bőr felületén és/vagy alatt. A bőr forró és hámhiányos, ezért ez a terület fájdalmat okoz. Ebben a fázisban a felfekvés még jól gyógyítható, elkerülhető a mély decubitus kialakulása. Ha ezen a szinten nem sikerül megfogni, visszafordítani a betegséget, akkor az rövid időn belül a nehezen gyógyítható harmadik fázisba lép.
3. stádium – Itt már teljes vastagságú hámhiány van, és seb keletkezik. Nagy mennyiségű bőrveszteség, elhalás történik és a bőr már nem látható, az alatta lévő szövetek is károsodnak vagy elhalnak. Ha egy fertőzés bekövetkezik, a beteg terület gyulladással, az addiginál erősebb fájdalommal reagál, a seb terjedni kezd és fokozottabb váladékozás indul meg.
4. stádium - Ebben a fázisban már teljes bőrhiány alakul ki, mélyre ható roncsolódás, szövetelhalás jellemzi, amely magába foglalhatja az adott terület ín, izom-, és csontszövetének sérülését, elhalását is. A súlyos felfekvés nyílt sebbel jár, ezért mindent el kell követni a befertőződése ellen, amely nemcsak a sebgyógyulást gátolja, de hatására bizonyos kórokozók súlyosabb bajt is okozhatnak.
A felfekvés megelőzése a legfontosabb
A felfekvést legjobb megelőzni, de ha már kialakult, akkor meg kell akadályozni a kiterjedését, továbbterjedését. Épp emiatt fontos a megfelelő vérkeringés fenntartása, ami elsősorban nyomásmentesítéssel érhető el, de jelentősen fokozható a bőr vérellátása forgatással, mozgatással, az ágyban végezhető tornával és masszázzsal, illetve a veszélyeztetett területek rendszeres kezelésével.
A decubitus kezelése akkor lesz elég hatékony, ha a beteggel minden nap többször foglalkozik a gondozója, ápolója. Mozgásképtelen, bénult beteg mozgatása esetén különös odafigyelés igényeltetik. Meg kell szüntetni a sérüléseket okozó nyomást! Ehhez legalább 1-2 óránként át kell mozgatni a felületeket, hogy igénybe legyenek véve. A legjobb, ha a beteg 15 percenként fekvő pozíciót változtat, ha módjában áll. Pl. a sebeket naponta többször, rendszeresen sterilen, nedves kötéssel át kell kötözni! Mellőzni kell a hagyományos sebhintőporokat és krémeket is, mert ezek elzárják az oxigént a sebtől, így nehezebben gyógyul. Súlyos felfekvéses fekélyeknél sokszor elkerülhetetlen az elhalt szövetek műtéti eltávolítása.
Figyeljünk oda a beteg bőrére is: vizsgáljuk meg mennyire érzékeny, száraz, pirult, repedezett. Használjuk megfelelő, kifejezetten felfekvésre kifejlesztett krémeket, géleket, kenőcsöket.
Láz esetén gondoskodni kell annak csillapításáról. Az izzadás gátlásához fontos, hogy a betegszoba ne legyen túl meleg. Az ágyneműt gyakran kell fertőtlenített, tisztára cserélni, és nagyon gondosan el kell simítani a fekvőbeteg alatt. Kiemelten fontos a bőr helyes ápolása, tisztántartása, fertőtlenítése.
Ha már kialakult a felfekvés, hogyan kezeljük?
Ha már kialakult a felfekvés, a legfontosabb teendő a napi tisztítás és ápolás megtanulása, hiszen a kisebesedett bőr rendszeres sebfertőtlenítést és kötözést igényel, ami végezhetnek a családtagok, de bízhatják szakápolóra is.
A decubituszos sebkezelés célja a seb gyógyulásának elősegítése, a fertőzés megelőzése és a beteg fájdalmának csökkentése. A sebkezelés módja függ a seb mélységétől, nagyságától, elhelyezkedésétől, tisztaságától és nedvességtartalmától. A sebkezelésre válasszunk természetes hatóanyagú porokat vagy egyéb készítményeket, amelyek gyorsítják a sebgyógyulást és nem igényelnek eltávolítást – nálunk is többféle seböblítő folyadék kapható. Ne használjunk hagyományos sebkezelő és sebhintőporokat, ezek ugyanis allergiát válthatnak ki, vagy elzárhatják a sebet a levegőtől, amitől nehezebben gyógyul majd. Mivel a felfekvéses sebek fertőzőek is lehetnek, mindenképpen fontos szakember segítségét kérni, aki megmutatja a sebkezelés folyamatát! A sebkötözés előtt, az elhalt szövetek eltávolítása szükséges, majd a sebtisztítást fiziológiás oldattal (0,9%-os nátrium-klorid oldat) végezzük – ezt már szakemberre kell bízni. Súlyos esetekben, amikor a seb már nagyon nagy kiterjedésű, szükség lehet az elhalt szövetek sebészeti úton történő eltávolítására. A nedves, váladékozó sebfelületet steril gézlappal itassuk fel! Használhatunk erre a célra modern kötszereket is, amelyek több rétegűek, és nagyon hatékonyan segítik a gyógyulási folyamatot. Az antiszeptikus gélek, krémek megvédik a sebet a fertőzésektől.
Fontos, hogy kímélően helyezzük fel a kötést, hogy a környező bőrfelületeket ne sértse fel. A betegek ápolása során használjunk kesztyűt a fertőzésveszély elkerülése miatt, a hulladékot pedig kezeljük fertőző hulladékként és úgy semmisítsük meg!
A sebkezelés lépései a következők:
A seb tisztítása A sebet langyos vízzel vagy seböblítő folyadékkal mossuk le, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket, a nekrózisos szöveteket és a régi kötszereket. A sebtisztítás során kerüljük az erős dörzsölést, a szappant és az irritáló anyagokat.
A seb fedése - A sebet steril vagy tiszta kötszerrel fedjük le, hogy megvédjük a fertőzéstől és a kiszáradástól. A kötszer típusa függ a seb nedvességtartalmától. Ha a seb száraz, akkor nedvesített kötszert használunk, ha nedves, akkor nedvszívó kötszert. A kötszer cseréjét rendszeresen elvégezzük, amikor átnedvesedik vagy koszos lesz.
A seb gyógyulásának elősegítése - A seb gyógyulását befolyásolja a beteg általános állapota, az alultápláltság, a cukorbetegség, a dohányzás, a vérkeringési zavarok és az immunrendszeri betegségek. Ezeket a tényezőket kezelni kell, hogy javítsuk a sebgyógyulást. Emellett fontos a nyomáspontok megelőzése és kezelése, amelyek kiváltják vagy súlyosbítják a decubituszos sebeket – erről már olvashatott fentebb.
A felfekvés kezelése házilag is jól megoldható
A felfekvés kezelése házilag is jól megoldható, aminek az a feltétele, hogy az árulkodó jelekre figyelni kell, és a következményeket ismerve időben, a lehető leghamarabb cselekedni szükséges. Ma már számos olyan gyógyászati segédeszköz és gyógyszer áll rendelkezésünkre, amellyel hatékonyan kordában tartható ez a betegség, nagy kínoktól kímélve meg ezzel az amúgy is szenvedő beteg szerettünket. Többféle eszközre lesz szüksége, de egyik sem adja vissza a törődést, gondoskodást, csak az ápolás folyamatát jelentősen segítik.
Betegalátét - A tartós nyomás hatására kialakuló szövetelhalás vagy fekély a megfelelő krémekkel, kötszerekkel és más segédeszközökkel hatásosan kezelhető. Ilyen például az egyszer használatos antidecubitus betegalátét (több méretben kapható), ami elnyeli a kiszivárgó nedvességet megakadályozva a fekélynek kedvező nedves közeg kialakulását. Ennél praktikusabb megoldás a mosható betegalátét, amely szintén a fenti esetet kezeli.
Gyopár párna - A felfekvés kialakulásának megelőzését segíti az ún. gyopár típusú párna, amely a test formájához igazodó, higiénikus támasztó párna. Kényelmet ad, megelőzi a felfekvést, Egy másik nagyon hatékony és praktikus eszköz az ún. felfekvés elleni matrac. Állandó és váltakozó nyomású kapható. Ez utóbbi kialakítása a betegség előrehaladtát követve eltérő kialakítású. A hagyományosan elfogadott módszer a felfekvés ellen, hogy a beteget rendszeresen ellenőrzik és megfigyelik a betegség kapcsán felmerülő kockázatos területeket.
Felfekvés elleni párna - A felfekvés elleni párna kialakítását tekintve többféle lehet: kerülhet fej, könyök, sacrum, térd és sarok alá. Ilyen párna többféle kapható, de a csúcsot jelenleg egy dán párnacsalád képviseli. Ez az egyfelhasználós felfekvés elleni párna a Levabo új, higiénikus és környezetbarát gyógyászati segédeszköze. Mivel vezető sebészekkel és kórházi ápolókkal együttműködésben fejlesztették ki, emiatt optimális kényelmet és higiéniát biztosít a nyomási fekélyek kezelésében és megelőzésében. A párna pumpával (nem tartozék) vagy akár szájjal is könnyedén felfújható, szelepe olyan, mint az úszógumié. A párna fehér színű, nem szőtt filc borítást kapott, amely biztosítja a nedvesség és a hő elvezetését, és segít abban is, hogy a beteg bőre ne tapadjon a párna felületéhez. A párna célja, hogy a nyomást nagyobb területen ossza el így csökkentve a felfekvés kialakulásának kockázatát.
Felfekvés elleni matrac - A váltakozó nyomású matrac kiegészíti ezt a kezelést, mivel nem teszi ki a beteget a tartós nyomásnak. Az antidecubitus matrac anyaga orvosi típusú rugalmas PVC-ből készült. A váltakozó nyomása miatta a matrac könnyedén alkalmazkodik a beteg helyzetéhez, így a lágy masszázzsal csökkentjük a testfelületre nehezedő nyomást, mely javítja a vérkeringést és a vér oxigén szállítását. Többnyire 6-8 percenként más-más részét fújja fel a kompresszor a matracnak így biztosítva a váltakozó nyomást a beteg alatt.
Fényterápiás lámpa - A felfekvés kezelését az igen kedvelt és hatékony BIOPTRON lámpa használatával is végezhetjük. Ez egy fényterápiás eszköz, amely a napfényhez hasonló fényt állít elő. Néhány cm-re hatol be a bőr alá, és gyógyító változásokat indít el a problémás területen.
Felfekvés elleni krémek - Számos krém is rendelkezésre áll a hatékony decubitus gyógyításához. Ilyen pl. a magyar Medifleur termékcsalád, a Dermolex, a cinkoxidot, ureát tartalmazó különböző márkájú krémek. A különböző méretű bőrtisztító nedves törlőkendők, és más, a bőr regenerálását segítő termékek nélkülözhetetlenek a felfekvések otthoni kezelésében. Ugyanakkor ezeknek a termékeknek a nagy része leginkább a megelőzést szolgálja. Előrehaladottabb stádiumban ugyanis a felfekvések kezelése nagy fájdalommal járó dolog, ez viszont fokozott figyelemmel és gondos megelőző ápolással többnyire elkerülhető.