Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Egy nem is olyan új fogyatékos sportág: a vakfoci

Molnár Bertalan -
2019. 11. 15. 05:08:17
Egy nem is olyan új fogyatékos sportág: a vakfoci

A sport elsődlegesen az örömteli szórakozásról szól. Bár már szinte majd’ minden sport egyben üzleti vállalkozás is, azért vannak kivételek, amikor nem a pénz a lényeg – de kétségtelenül (egy kicsit) szükség van rá. Kiemelten fontos, hogy a Toleranci Világnapján is ismét odafigyeljünk az integrációra, mely kulcsszerepet kap ebben a fogyatékos sportágban, a vakfociban. De mi is ez a sport?

tovább olvasom...

Egy nem is olyan új fogyatékos sportág: a vakfoci - Értéksziget Webáruház

A sport elsődlegesen az örömteli szórakozásról szól. Ezt hajlamosak vagyunk elfelejteni a pontokért való küzdelemben, illetve amikor a győzelem fontosságáról és a mindent elsöprő akaratról beszélünk pl. a versenysportok kapcsán. Bár már szinte majd’ minden sport egyben üzleti vállalkozás is, azért vannak kivételek, amikor nem a pénz a lényeg – de kétségtelenül (egy kicsit) szükség van rá.

A vakfoci kulcsszava az integráció

Éppen ezért különösen fontos a mai világban törődni és foglalkozni az amatőr sporttal és még inkább az épek és fogyatékos emberek közös sportolási lehetőségével. Ennél a fogyatékos sportnál is az integráció a kulcsszó, és ebben jár élen a vakfoci, mely megvalósítja a látássérült emberek közös sportélményét.

Amikor még a vesztesek is mosolyognak a mérkőzés végén, mi akkor beszélünk sikerről. Így történt ez 2019 júniusában is, amikor első alkalommal rendezték meg az Egri Erbstein Torna keretében a magyarországi vakfoci döntőt Budapesten, a Láss Egyesület és a Budapesti Atlétikai Klub csapatai között. A győztes csapata – a LÁSS - az erkölcsi siker mellett magának tudhatta az Értéksziget Vándorserleget is, melyet tervek szerint minden évben az aktuális győztes kap majd meg.

A vakfoci, bár paralimpiai sportágként még tízéves múltra sem tekint vissza, mégsem teljesen új a sportok palettáján: már az 1920-as években is játszották Spanyolországban, és a játék egyik legjellemzőbb kifejezése a „VOY” kifejezés is spanyol nyelvterületről származik: a labdás játékos ezzel jelzi csapattársai és az ellenfél számára, hogy merre található a pályán.

A sportot egyébként standard méretű kispályán játszák, a különbség annyi, hogy itt palánk is van a pálya szélén, hogy  ne menjen kii a guruló labda. Sokan összekeverik a sportágat a szintén igen népszerű csörgőlabdával, de teljesen más típusú a játék: bár a labda itt is „csörög”, de méretre a normál teremfoci labdához hasonlít és nagyon fontos különbség még, hogy itt látó emberek is szerepelhetnek a csapatokban természetesen bekötött szemmel. A kapus szerepe különösen fontos, hiszen ő irányítja szóban a védelmet a pályán és a legtöbb esetben látó kapusok állnak a háló elé.

Hazai vakfoci bajnokság

Hazánkban a Látássérültek Szabadidős Sportegyesülete karolta fel elsőként a sportágat és az ő nevükhöz fűződik az első hazai csapat megalakulása is. A vakfoci népszerűsítését nemzetközi szinten is fontosnak érzik, hiszen éppen ezért került be az UEFA úgynevezett Grassroots kezdeményezésébe is, melynek célja, hogy a hátrányos helyzetben lévő, speciális, de ezer szállal a focihoz kötődő tevékenységek is meghonosodjanak, fejlődjenek.

Mégis, a hazai vakfoci Magyarországról kapta a következő nagy segítséget a népszerűsítés nem annyira egyszerű útján: a hetven év után újjáalakult, az egykor Budapest és Magyarország egyik legnépszerűbb csapataként emlegetett Budapesti Atlétikai Klub, népszerű nevén a BAK, létrehozta a saját vakfoci szakosztályát. Így lehetővé vált, hogy a BAK egykori legendás játékosa és edzője, Egri Erbstein Ernő után elnevezett amatőr, integrált torna keretében 2019. június 14-én lejátsszak az első magyarországi bajnoki döntőt, melyet a két egyesület reményei szerint továbbiak is követnek.

A BAK vakfoci szakosztályát két, fogyatékos embereket foglalkoztató cég, az Értéksziget Webáruház és az Alkosoft Kft. szponzorálta. Az esemény további támogatói között szerepelt a Magyar Paralimpiai Bizottság és a magyar labdarúgó válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi is, aki jelenlétével megtisztelte a sajtótájékoztatóval egybekötött bemutatót, ahol az érdeklődő újságírók és szakemberek kipróbálhatták a Láss és a BAK játékosaival közösen ezt a remek sportot.

És hogy végszóként mit is lehetne ehhez hozzátenni? Nos, a vakfoci jövője és sikere nem lehet kétséges hazánkban és nemzetközileg, csak így tovább a megkezdett úton!

Következő cikkünkben a vakfoci játékának részleteit mutatjuk be.

Bankok és minősítések