Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Így teheti otthonát sterillé a betegápoláshoz

Szabó Zoltán József -
Így teheti otthonát sterillé a betegápoláshoz

Az otthoni betegápolásban fontos megteremteni azokat a feltételeket, amelyek a beteg gyógyulását hatékonyan elősegítik. Ilyen feltétel pl. a gondozó személyének megléte, a betegszoba megfelelő eszközökkel történő berendezése és nem utolsó sorban egy megfelelő steril környezet kialakítása. Ez utóbbihoz mutatunk most pár eszközt, ami biztosan segíteni fogja a betegápolást.

tovább olvasom...

Így teheti otthonát sterillé a betegápoláshoz

Szerző: Szabó Zoltán József

Több tízezren ápolják otthon a hozzátartozóikat, akár egy akut – azaz gyors lefolyású, hirtelen kialakuló –, vagy egy elhúzódó, krónikus betegség miatt. Akik naponta ezzel foglalkoznak, azok tudják, hogy milyen nehézségekkel jár a betegápolás, és mennyi mindenre kell odafigyelni a 24 órás gondozás során. Néhány hatékony és jól bevált eszköz használatával így teheti otthonát sterillé a betegápoláshoz. Természetesen itt nem a szó legszorosabb értelmében vett sterilitásról van szó, hiszen nem műtéti körülményeket kell teremteni. A beteg lakásának, otthonának, szűkebb és tágabb környezetének leginkább a tisztán tartására, higiéniájára kell gondolni elsősorban. Emellett többek között arra is, hogy a beteg környezete mindig biztonságos legyen, amihez a megfelelő és rendszeres fertőtlenítés is hozzátartozik.

Miért fontos a tiszta, steril környezet a betegápoláshoz?

A környezetünkben, így az otthonunkban is hemzsegnek a különféle baktériumok, kórokozók. Egy egészséges ember számára ezek a bacilusok a legtöbbször nem jelentenek veszélyt, az immunrendszer ugyanis könnyedén legyőzi őket. Ha viszont egy betegség legyengíti a szervezetet, akkor a kórokozók szabad utat kapnak, és fertőzéseket okozhatnak.

A tiszta, steril környezet az ápolást végző családtagok számára is fontos, hiszen ők szintén fokozott veszélynek vannak kitéve, miközben a szeretteiket gondozzák. Éppen ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a higiéniára, ami a hatékony fertőtlenítőszerek használatával érhető el. De miért fontos még?

  • Fertőzések megelőzése - A steril környezet elsődleges célja a fertőzések megelőzése. A kórházakban és egészségügyi intézményekben a betegek gyakran legyengült immunrendszerrel rendelkeznek és érkeznek onnan haza, így érzékenyebbek a fertőzésekre. A steril, tiszta környezet biztosítja, hogy a gondozási és ápolási folyamatok során minimálisra csökkenjen a kórokozók jelenléte. Ez különösen fontos a műtéti sebek és krónikus sebek esetében, ahol a fertőzés súlyos komplikációkat okozhat. A megfelelő higiéniai gyakorlatok, mint a rendszeres kézmosás és a steril eszközök használata, alapvetőek a fertőzések elkerülésében. Az otthoni ápolás során is fontos a tiszta környezet fenntartása, hogy a betegek biztonságban és kényelmesen gyógyulhassanak. A fertőzések megelőzése nemcsak a beteg egészségét védi, hanem hozzájárul a gyorsabb felépüléshez és a kórházi tartózkodás idejének csökkentéséhez is.
  • Sebgyógyulás elősegítése - A tiszta és steril környezet hozzájárul a sebek gyorsabb és komplikációmentes gyógyulásához. Minimalizálja a fertőzések kockázatát, elősegíti a gyorsabb gyógyulást, csökkenti a hegesedés esélyét. A rendszeres sebkezelés, a steril kötszerek használata és a megfelelő higiéniai gyakorlatok mind hozzájárulnak a seb optimális gyógyulásához, miközben a beteg kényelmes és stresszmentes környezetben lábadozhat.
  • Kényelem és biztonság - A tiszta környezet jelentősen javíthatja a betegek közérzetét és pszichés állapotát. Egy rendezett és higiénikus környezet csökkenti a stresszt és a szorongást, ami különösen fontos a gyógyulás során. A betegek biztonságosabbnak és kényelmesebbnek érzik magukat egy tiszta környezetben, ami növeli a komfortérzetüket. Emellett a tisztaság elősegíti a pozitív gondolkodást és a mentális tisztaságot, ami hozzájárulhat a gyorsabb gyógyuláshoz. A higiénikus környezetben a betegek jobban tudnak koncentrálni a gyógyulásra, és kevésbé érzik magukat kiszolgáltatottnak.

Fertőtlenítők az otthoni betegápolás biztonságossá tételéhez

Az otthoni steril környezet kialakításához nélkülözhetetlenek a különféle fertőtlenítők, de az eszközök rendszeres sterilizálása is éppolyan lényeges, mint a beteg ágyának tisztán tartása.

  • Felületek fertőtlenítése - A felületek sterilizálásához érdemes olyan fertőtlenítőt használni, ami azonnal hat, hogy a baktériumoknak ne legyen idejük szaporodni. A Mikrozid AF liquid alkoholos felületfertőtlenítő behatási ideje 1 perc, amit vizsgálatok támasztanak alá. A szer emellett a legtöbb felület kezelésére alkalmas – fém, üveg, műanyag, kerámia –, így az egész lakásban, valamint a legtöbb eszközön alkalmazható. A mikrobiológiai hatását tekintve a Mikrozid AF liquid mind a baktericid, mind pedig a fungicid kórokozókkal szemben hatékony, ezért teljes védelmet nyújt az ilyen típusú fertőzésekkel szemben.
  • Kéz- és bőrfertőtlenítés - A felületek rendszeres fertőtlenítése mellett az is fontos, hogy piszkos kézzel soha ne menjünk a beteg közelébe. A kézmosás ugyan eltávolítja a mikrobák egy részét, de egy pipereszappan nem nyújtja azt a szükséges védelmet, amit a betegápolás igényel. Szerencsére léteznek olyan hatékony kéz- és bőrfertőtlenítők, mint a Bradoplus, ami a kórokozók széles spektrumát képes elpusztítani. A szer további előnye, hogy bőrvédő anyagokat tartalmaz, valamint aldehidmentes. Használhatunk ezen kívül antibakteriális törlőkendőket is a kéz, illetve az eszközök fertőtlenítésére, hogy biztonságosabb környezetet teremtsünk a beteg és a család számára.
  • Eszközök fertőtlenítése - A betegápoláshoz használt eszközök fertőtlenítése szintén hozzájárul az otthoni környezet sterillé tételéhez. A Bradolin alkoholos felületfertőtlenítő spray-vel gyorsan elvégezhető többek között a mosható betegalátétek, az éjjeliszekrények, valamint az ételes tálcák fertőtlenítése. A spray formának köszönhetően könnyen kezelhető, arra azonban oda kell figyelni, hogy a zárt térben való alkalmazásának vannak korlátai.

Betegszoba takarítása

A betegszoba tisztán tartása alapvető fontosságú a beteg egészségének és közérzetének megőrzése érdekében. Először is, a szoba legyen könnyen takarítható, ezért érdemes eltávolítani a felesleges bútorokat és porfogókat, mint pl. a szőnyegeket és kárpitokat, amelyek nemcsak a szennyeződést szívják magukba, de balesetveszélyesek is lehetnek. A padlót rendszeresen mossuk fel fertőtlenítőszeres vízzel, és kerüljük a söprést, hogy elkerüljük a por felkavarását.

A beteg ágya mindig legyen tiszta és rendezett; ha bármi (vér, vizelet vagy izzadtság) beszennyezi az ágyneműt, azt azonnal cseréljük le. A textillepedő alá érdemes vízhatlan lepedőt, inkontinencia lepedőt helyezni, hogy megóvjuk a matracot a szennyeződésektől. Az ágyneműt akkor is cseréljük 3-4 naponta, ha nem tűnik szennyezettnek, hogy biztosítsuk a higiénikus környezetet.

A beteg személyes tárgyait, mint pl. az evőeszközöket, poharakat és egyéb eszközöket, folyamatosan fertőtlenítsük, és ezeket csak ő használja. A betegszobában ne legyenek felesleges textíliák, és a szellőztetés is legyen rendszeres, hogy friss levegőt biztosítsunk.

A szennyes ruhákat és ágyneműt külön kezeljük, és erős szennyeződés esetén fertőtlenítő oldatban áztassuk. A pelenkák és egyéb inkontinenciatermékek számára tartsunk külön kukát, amelyet rendszeresen fertőtlenítünk. Magyarországon a kommunális hulladékba kerülhet a használt pelenka, inkontinencia betét – egyes országokban ezt külön kell gyűjteni.

  • Mikroszálas törlőkendők - A mikroszálas törlőkendők kiválóan alkalmasak a por és a szennyeződések eltávolítására. Használatuk egyszerű: törölje végig a kívánt felületet a kendővel, majd ha elegendő kosz gyűlt össze rajta, mossa ki kézzel vagy mosógépben. Ne használjon túl sok mosószert, és kerülje a textillágyítót, mert ezek károsíthatják a kendő szálait.
  • Fertőtlenítő tisztítószerek - A fertőtlenítő tisztítószerek elengedhetetlenek a kórokozók elpusztításához. Használatuk során kövesse a gyártó utasításait a megfelelő koncentráció és behatási idő betartásával. Fontos, hogy a fertőtlenítőszer minden felületre jusson, és hagyja hatni a megadott ideig, mielőtt letörölné.
  • Felmosó és felmosóvödör - A padló rendszeres felmosása fertőtlenítőszeres vízzel segít a tisztaság fenntartásában. Töltse meg a vödröt vízzel és tisztítószerrel, mártsa bele a felmosórongyot, majd csavarja ki és takarítsa meg a felületet. A szűrőrendszernek köszönhetően a szennyeződések a vödör alján maradnak, így a felmosórongy mindig tiszta vizet képes felvenni.
  • Gumikesztyűk - A takarítás során viseljen gumikesztyűt, hogy megvédje a kezét a tisztítószerektől és a szennyeződésektől. A kesztyűt helyesen vegye fel: először mossa meg a kezét, majd ellenőrizze, hogy nincs-e rajta lyuk vagy repedés. Használat után a kesztyűt úgy vegye le, hogy a külső felülete ne érintkezzen a bőrével.
  • Porszívó - A porszívózás segít eltávolítani a port és az allergéneket a szobából. Használat előtt ellenőrizze a porszívó porzsákját vagy tartályát, és szükség esetén ürítse ki. Porszívózás közben ügyeljen arra, hogy minden sarkot és nehezen elérhető helyet is alaposan tisztítson meg.
  • Ecet és szódabikarbóna - Az ecet és a szódabikarbóna természetes tisztítószerek, amelyek külön-külön hatékonyan távolítják el a szennyeződéseket. Az ecet kiváló vízkőoldó és fertőtlenítő, míg a szódabikarbóna zsíroldó és szagtalanító hatású. Ne keverje össze őket, mert semlegesítik egymás hatását.

A betegszoba szellőztetéséről se feledkezzen meg

A betegszoba megfelelő szellőztetése elengedhetetlen a friss levegő biztosításához és a kórokozók terjedésének minimalizálásához. Naponta többször, különösen reggel és este, érdemes szélesre nyitni az ablakokat, hogy a friss levegő gyorsan kicserélhesse a bentit. Ha lehetséges, nyissa ki az egymással szemben lévő ablakokat, hogy kereszthuzatot hozzon létre, ami hatékonyan cseréli ki a levegőt néhány perc alatt. Az időjárástól függően változtassa a szellőztetés időtartamát: télen elegendő lehet 3-5 perc, míg nyáron akár 10-15 percig is nyitva tarthatja az ablakokat. A szén-dioxid-érzékelők használata is hasznos lehet, mivel ezek az eszközök jelzik, ha a levegő minősége romlik, és ideje szellőztetni.

A légtisztító készülékek szintén segíthetnek a levegő minőségének javításában, különösen, ha HEPA szűrővel vannak ellátva, bár a rendszeres szellőztetést nem helyettesítik. A szellőztetés segít megelőzni a penészedést és a túlzott páratartalmat, ami kedvezőtlen környezetet teremt a kórokozók számára. Fontos, hogy a betegszoba levegője mindig friss és egészséges maradjon, így a beteg komfortérzete és gyógyulási esélyei is javulnak. Ezen lépések betartásával biztosíthatja, hogy a betegszoba levegője mindig tiszta és higiénikus legyen.

Gondoskodjon megfelelően az otthon ápolt beteg edényinek tisztaságáról is

Az otthon ápolt beteg személyes edényeinek tisztán tartása kiemelten fontos a fertőzések megelőzése és a higiénia fenntartása érdekében. Az edényeket minden használat után azonnal el kell mosogatni, lehetőleg forró vízzel és antibakteriális mosogatószerrel (pl. Dettol vagy Domestos). Az edények alapos tisztítása érdekében használjon külön szivacsot vagy kefét, amelyet csak a beteg edényeihez használ. Az edényeket alaposan öblítse le, hogy eltávolítsa a mosogatószer maradványait, majd hagyja őket teljesen megszáradni egy tiszta törlőkendőn vagy szárítórácson.

A fertőtlenítés érdekében hetente egyszer érdemes az edényeket forró vízben kifőzni vagy mosogatógépben magas hőfokon elmosni, ha a mosogatógép rendelkezik ilyen funkcióval (pl. Somat vagy Finish mosogatógép-tabletták használatával, géllel). A beteg személyes evőeszközeit, poharait és tányérjait külön tárolja a többi családtag edényeitől, hogy elkerülje a keresztfertőzést. Használjon külön tárolódobozt vagy polcot a beteg edényeinek tárolására. Az edények tisztítása és fertőtlenítése során mindig viseljen gumikesztyűt (például Vileda vagy Spontex), hogy megvédje a kezét a tisztítószerektől és a szennyeződésektől. Ezek az intézkedések segítenek biztosítani, hogy a beteg környezete higiénikus és biztonságos maradjon

Tartalomhoz tartozó címkék: Beteghigiénia
Bankok és minősítések