Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Melyik a legjobb TENS készülék? 3 tipp a választáshoz

Szabó Zoltán József -
Melyik a legjobb TENS készülék? 3 tipp a választáshoz

A világ gyorsan változik, és ennek következtében az orvostudomány is jelentősen lép előre. Ami egykor elképzelhetetlen volt, hogy fájdalmat akár fizikoterápia vagy elektroterápia nélkül otthon is egy kis eszközzel csökkenteni lehet, az ma már tény. Sokféle ideg- és izomstimuláló, azaz TENS/EMS készülék kapható, de többnyire nehezen tudunk választani. Íme 3 tipp, hogy mire érdemes odafigyelni ilyen készülék vásárlásakor.

tovább olvasom...

Milyen TENS készüléket vegyek? 3 tipp a választáshoz

Szerző: Szabó Zoltán József 

Ami régebben csak a rendelőintézetekben, orvosi beutalóra elvégzett fizikoterápiás kezeléseken volt lehetséges, az ma már bárhol és bármikor elérhető. A TENS és/vagy EMS készülék kiválasztása azonban a széles kínálat miatt nem egyszerű, hiszen a legjobb gyógyászati segédeszközt szeretnénk a legkedvezőbb áron, ami sokáig szolgálja majd az egészségünket. Éppen ezért szeretnénk 3 hasznos tippet adni azzal kapcsolatban, hogy a rengeteg paraméter közül milyen szempontokra érdemes odafigyelni a vásárlásnál.

Mi a TENS és EMS készülék, milyen előnyei vannak?

A TENS és EMS készülék olyan fizioterápiás elektroterápiás gyógyászati segédeszköz, amely áramimpulzusokat bocsát ki a bőrön keresztül a szervezetbe. A TENS (transzkután elektromos idegstimuláció) célja a fájdalomcsillapítás, míg az EMS (elektromos izomstimuláció) az izmok erősítése és regenerálása. A TENS és EMS készülék használata számos előnnyel jár, pl.:

  • csökkenti a gyulladást és a duzzanatot

  • serkenti a vérkeringést és az anyagcserét

  • növeli az izomtónust és az izomerőt

  • elősegíti a sebgyógyulást és a hegesedést

  • javítja a mozgáskoordinációt és a rugalmasságot

  • megelőzi az izomsorvadást és az izomgörcsöket

Továbbá, a TENS és EMS készülékek segíthetnek az izomgörcs csökkentésében is.

A TENS és EMS készülék használata egyszerű és biztonságos, ha betartjuk a használati utasítást és az orvos által előírt paramétereket. Egy ilyen készülékhez elektromos vezetékek tartoznak, amelyekhez tapadókorongokat (tappancsnak is szokás hívni) kell csatlakoztatni. A tapadópárnákat a kezelni kívánt testrészre kell felhelyezni, majd bekapcsolni a készüléket. A készülék kijelzőjén beállíthatjuk az áramerősséget, a frekvenciát, a pulzusszélességet és az időtartamot. A kezelés alatt érezhetünk bizsergést, lüktetést vagy görcsöt, de ez nem jelent fájdalmat, károsodást. A kezelés után le kell kapcsolni a készüléket, le kell venni a tappancsokat és tisztítani kell őket.

A TENS és EMS készülék használata nem ajánlott:

  • pacemakerrel vagy más elektromos implantátummal rendelkezőknek

  • kismamáknak

  • vérzékenység vagy vérhígító szedésekor

  • fertőzött, sérült vagy érzéketlen bőrfelületen alkalmazzuk

  • szív-, érrendszeri vagy idegrendszeri betegségben szenvedőknek

  • rákos vagy epilepsziás betegeknek

Milyen pozitív hatásai vannak még a TENS és EMS készülékeknek?

A TENS készülékek az idegek elektromos stimulálása révén fejtik ki hatásukat a kezelt testrészeken. Ezek a biztonságos, apró impulzusok ugyanis blokkolják a fájdalmat, beindítják az endorfintermelést, valamint serkentik a vérkeringést.

A TENS készülékek hatékonyak az izomfájdalom kezelésében is.

Ez a gyógyászati segédeszköz számtalan tünet esetén alkalmazható. Ilyenek például a különféle akut és krónikus ízületi és izomproblémák, mint a rándulások, zúzódások, a reuma, de a hát- és a derékfájás is. Léteznek emellett olyan multifunkciós készülékek is, amik az orvosi programokon kívül egyéb szépségápolási kezelésekre is alkalmasak, legyen az a narancsbőr eltüntetése vagy a masszázs.

Mi a különbség a TENS és az EMS készülék között?

A TENS és az EMS két különböző elektromos stimulációs módszer, amelyeket a fizioterápiában és a rehabilitációban használnak. A TENS a bőrön keresztül küld elektromos impulzusokat az idegekhez, hogy csökkentse a fájdalmat és a görcsöket. Az EMS az izmokat stimulálja elektromos árammal, hogy növelje az izomerőt és a mozgástartományt. Mindkét módszer segíthet a sérült vagy gyenge izmok helyreállításában, valamint a vérkeringés és az anyagcsere javításában.

  • A TENS általában alacsony frekvenciás áramot használ, amely nem okoz izomösszehúzódást, hanem csak bizsergő érzést.

  • Az EMS magasabb frekvenciás árammal működik, és izomösszehúzódást vált ki, ezért fontos, hogy az izmokat megfelelően felmelegítsük és nyújtsuk a kezelés előtt és után.

EMS készülék használata

Az EMS készülék használata egyszerű és biztonságos, így bárki könnyedén alkalmazhatja otthon is. Az alábbi lépéseket követve használhatja az EMS készüléket:

  1. Elektródák felhelyezése: Helyezze fel az elektródákat a test azon részére, ahol a kezelést szeretné végezni. Győződjön meg róla, hogy a bőr tiszta és száraz.

  2. Csatlakoztatás: Csatlakoztassa az elektródák kábelét az EMS készülékhez. Ügyeljen arra, hogy a csatlakozások biztonságosak legyenek.

  3. Bekapcsolás és program kiválasztása: Kapcsolja be az EMS készüléket, majd válassza ki a kívánt programot a kezelési céloknak megfelelően.

  4. Intenzitás szabályozása: Szabályozza a kezelés intenzitását a kívánt szintre. Kezdje alacsonyabb intenzitással, majd fokozatosan növelje, amíg kényelmesnek érzi.

  5. Kezelés: A kezelés során az EMS készülék elektromos impulzusokat küld a testbe, amelyek stimulálják az izmokat és segítenek a fájdalomcsillapításban. A kezelés időtartama általában 20-30 perc.

Az EMS készülék rendszeres használata segíthet az izomfájdalmak csökkentésében és az izomerő növelésében.

Milyen gyakran használhatom a TENS vagy EMS készüléket?

A TENS-t és az EMS-t nem szabad túl gyakran használni, mert ez irritálhatja a bőrt vagy túlterhelheti az izmokat a frekvencia miatt. Általános szabályként a TENS-t naponta legfeljebb 30-60 percig, az EMS-t pedig hetente legfeljebb 2-3 alkalommal javasolt alkalmazni. A kezelés időtartama és gyakorisága függ attól is, hogy milyen típusú fájdalomról vagy sérülésről van szó, ezért mindig kövesse orvosa vagy fizioterapeuta utasításait.

Mire érdemes odafigyelni a TENS és EMS készülék választás során?

Hogy biztosan hatékony legyen a kezelés, a gyógyászati segédeszköz, például a TENS készülék választás során az alábbi szempontokat érdemes szem előtt tartani:

A csatornák száma: a megvásárolható készülékek között találhatunk 1, 2 vagy 4 csatornás eszközöket. A gyártók ezt a paramétert is feltüntetik a műszereken, így a specifikáció átböngészése után azonnal képbe kerülhetünk. A választáskor érdemes átgondolni, hogy mekkora területet kell majd kezelni a géppel: ha a fájdalom kiterjedése kicsi, akkor elég lehet egy egycsatornás készülék is, amihez 2 darab elektróda – más néven tappancs – tartozik. Például abban az esetben, ha valaki rendszeresen elfekszi a nyakát, és csak egy nagyjából tenyérnyi részt kell stimulálni.

Ha azonban a kezelni kívánt terület nagyobb, akkor az egycsatornás készülék már nem elég. Bár ezzel is megoldható a kezelés, de túlságosan hosszadalmas, hiszen folyton át kell helyezni a tappancsokat, és megismételni az adott programot. Praktikusabb tehát 2 vagy 4 csatornás készülékeket választani, amik 4, illetve 8 öntapadós elektródával rendelkeznek.

Azaz egy nagyobb kiterjedésű probléma esetén érdemes beruházni egy komolyabb készülékbe, hiszen nem mindegy, hogy 1, vagy akár 5-6 kezelést kell elvégezni a fájdalmas testrészen.

A frekvenciatartomány nagysága: ha csupán az izmok stimulálása a cél, akkor egy 1-100 Hz-es tartományban dolgozó készülék ideális választás lehet. Ha viszont egy makacsabb fájdalommal van dolgunk, akkor érdemes egy 1-200 Hz-es eszközt venni. Ennek az az oka, hogy a Melzack-Wall-féle kapuelmélet szerint a fájdalom blokkolása 143 Hz felett következik be. Vagyis, ha a tünetek súlyosabbak, akkor erre a paraméterre is figyelni kell.

A programok száma: mivel minden egyes betegség más-más impulzust igényel, ezért nem mindegy, hogy az adott készüléken hányféle program közül lehet választani. Az egyszerűbb eszközök csupán egyféle TENS programot ismernek, ami azonban nem alkalmas az összes probléma hatékony kezelésére. A minőségibb készülékeken viszont az orvosi tapasztalatokra alapozva alakítanak ki programokat az adott testrészekre és tünetekre szabottan.

TENS készülék csatornaszáma

A TENS készülék csatornaszáma és az elektróda fontos szerepet játszik a kezelés hatékonyságában. A csatornaszám azonosítja, hogy hány elektródát tudunk egyszerre használni a kezelés során. A legtöbb TENS készülék 1, 2 vagy 4 csatornás. Az 1 csatornás készülék 2 elektródát, a 2 csatornás készülék 4 elektródát, míg a 4 csatornás készülék 8 elektródát használ. Ha kisebb területet kell kezelni, például egy fájdalmas nyakrészt, akkor egy egycsatornás készülék is elegendő lehet. Nagyobb területek esetén, mint például a hát vagy a derék, érdemes több csatornás készüléket választani, hogy hatékonyabb legyen a kezelés és ne kelljen folyamatosan áthelyezni az elektródákat.

TENS készülék programjai

A TENS készülék programjai különböző beállításokat tartalmaznak, amelyek az egyes fájdalmak kezelésére alkalmasak. A legtöbb TENS készülék több programot tartalmaz, mint például a hagyományos TENS program, az endorfin program, a burst program és a modulált program. Ezek a programok különböző frekvenciákat, impulzusszélességeket és intenzitásokat használnak a fájdalomcsillapítás érdekében. Például a hagyományos TENS program alacsony frekvenciájú impulzusokat használ a fájdalom blokkolására, míg az endorfin program magasabb frekvenciájú impulzusokkal serkenti az endorfintermelést, ami természetes fájdalomcsillapító hatású. A burst program váltakozó impulzusokat küld, ami hatékony lehet krónikus fájdalmak esetén, míg a modulált program változó frekvenciákkal és impulzusszélességekkel dolgozik, hogy elkerülje az idegek hozzászokását az elektromos stimulációhoz.

TENS EMS Masszírozó Gépek Előnyei

A TENS EMS masszírozó gépek számos előnnyel rendelkeznek, amelyek miatt egyre népszerűbbek a fájdalomcsillapítás és a relaxáció területén. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb előnyöket:

  1. Gyógyszermentes kezelés: A TENS EMS masszírozó gépek használata nem jár mellékhatásokkal, mivel nem juttatnak semmilyen anyagot a szervezetbe. Ez különösen előnyös azok számára, akik el szeretnék kerülni a fájdalomcsillapító gyógyszerek mellékhatásait.

  2. Hordozhatóság: A kis méretű TENS EMS masszírozó gépek hordozhatók, így bárhová magunkkal vihetjük és bárhol használhatjuk. Ez lehetővé teszi, hogy a fájdalomcsillapítást és az izomstimulációt bárhol és bármikor elvégezhessük.

  3. Endorfin felszabadítása: A masszírozás közben nagy mennyiségű endorfint szabadít fel a testben, ami órákon át jó közérzetet biztosít. Az endorfinok természetes fájdalomcsillapítók, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a stresszt.

  4. Káros hatás nem ismert: A moduláris impulzusoknak köszönhetően a hozzászokás kizárt. A TENS EMS készülékek biztonságosak és hosszú távon is használhatók anélkül, hogy a hatékonyságuk csökkenne.

  5. Naponta akár 8-10 alkalommal is használhatjuk: A TENS EMS masszírozó gépeket naponta akár 8-10 alkalommal is használhatjuk, ami különösen hasznos lehet krónikus fájdalmak esetén.

  6. Fájdalomcsillapítás: A TENS EMS masszírozó gépek hatékonyan csillapítják a fájdalmat, és segítenek a relaxációban. Az elektromos impulzusok blokkolják a fájdalomjeleket és serkentik az endorfintermelést.

  7. Izomerő növelése: Az EMS technika az izomerő növelésére szolgál, ami fontos a sportolók és a fizikai munkát végzők számára. Az izomstimuláció segít az izmok erősítésében és a teljesítmény javításában.

  8. Rehabilitáció: Az EMS technika a rehabilitációban is használható, segítve a sérült izmok és szövetek regenerálását. Az elektromos impulzusok serkentik a vérkeringést és az anyagcserét, ami elősegíti a gyógyulást.

  9. Sportteljesítmény javítása: Az EMS technika a sportteljesítmény javítására szolgál, ami fontos a sportolók számára. Az izomstimuláció növeli az izomerőt és javítja a mozgáskoordinációt.

  10. Egészség megőrzése: A TENS EMS masszírozó gépek hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez, és segítenek a krónikus fájdalmak kezelésében. Az elektromos impulzusok csökkentik a gyulladást és a duzzanatot, valamint serkentik a vérkeringést.

Összességében a TENS EMS masszírozó gépek számos előnnyel rendelkeznek, amelyek miatt egyre népszerűbbek a fájdalomcsillapítás és a relaxáció területén.

Kombinált TENS és EMS készülék előnyei

A kombinált TENS és EMS készülék számos előnnyel rendelkezik, amelyek megkönnyítik a fájdalomcsillapítást és az izomstimulációt egyaránt. Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb előnyöket:

  • Két készülék egyben: A kombinált TENS és EMS készülék mindkét technológiát tartalmazza, így nem kell két külön készüléket vásárolnia. Ez helyet és pénzt takarít meg.

  • Fájdalomcsillapítás és izomstimuláció: A TENS technológia segít a fájdalomcsillapításban, míg az EMS technológia az izmokat stimulálja és erősíti. Így egy készülékkel többféle problémát is kezelhet.

  • Multifunkcionalitás: A kombinált TENS és EMS készülék többféle programmal rendelkezik, amelyek különböző kezelési célokat szolgálnak. Legyen szó akut fájdalomról vagy izomregenerációról, mindig megtalálja a megfelelő programot.

  • Egyszerű használat: A kombinált TENS és EMS készülék használata egyszerű és biztonságos. A készülékek ergonomikus kialakítása és könnyen kezelhető gombjai megkönnyítik a használatot.

Ezek az előnyök teszik a kombinált TENS és EMS készüléket ideális választássá mindazok számára, akik hatékony és sokoldalú fájdalomcsillapító és izomstimuláló megoldást keresnek.

Precízebb impulzus technológia

A kombinált TENS és EMS készülékek precízebb impulzus technológiával rendelkeznek, amely pontosabban szabályozza az elektromos impulzusokat. Ez a technológia lehetővé teszi a hatékonyabb kezelést és a jobb eredményeket, mivel az impulzusok pontosan a megfelelő helyre és intenzitással jutnak el.

A precízebb impulzus technológia előnyei közé tartozik:

  • Nagyobb hatékonyság: Az elektromos impulzusok pontosabb szabályozása révén a kezelés célzottabb és hatékonyabb.

  • Kevesebb mellékhatás: A precízebb impulzusok csökkentik a bőr irritációját és az izomfáradtságot.

  • Jobb eredmények: A pontosabb impulzusok révén gyorsabb és tartósabb fájdalomcsillapítást és izomerősítést érhet el.

Ez a technológia különösen hasznos lehet azok számára, akik krónikus fájdalommal vagy súlyos izomgyengeséggel küzdenek, mivel a precízebb impulzusok hatékonyabban célozzák meg a problémás területeket.

Multifunkcionalitás: EMS-izomstimuláció, iontoforézis, mikroáram

A kombinált TENS és EMS készülékek multifunkcionálisak, azaz többféle kezelési módot tartalmaznak, amelyek különböző egészségügyi problémák kezelésére alkalmasak. Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb kezelési módokat:

  • EMS-izomstimuláció: Az EMS technológia az izmokat stimulálja és erősíti. Ez különösen hasznos lehet izomgyengeség, izomsorvadás vagy izomfájdalom esetén.

  • Iontoforézis: Az iontoforézis a gyógyszerek vagy egyéb anyagok bejuttatását segíti a testbe elektromos áram segítségével. Ez a módszer hatékony lehet különböző bőrproblémák és gyulladások kezelésében.

  • Mikroáram: A mikroáram a testben lévő sejtek energiatermelését segíti, ami elősegíti a sebgyógyulást és a szövetek regenerálódását. Ez a technológia különösen hasznos lehet sérülések vagy műtétek utáni rehabilitáció során.

A kombinált TENS és EMS készülékek multifunkcionalitása lehetővé teszi, hogy egyetlen készülékkel többféle kezelést végezzen, így időt és pénzt takarít meg, miközben hatékonyan kezeli a különböző egészségügyi problémákat.

TENS kezelés otthon

A TENS kezelés otthon is elvégezhető, ha rendelkezünk egy TENS készülékkel. A kezelés során az elektródákat a fájdalmas területre kell helyezni, és a készüléket be kell kapcsolni. A kezelés időtartama általában 30-60 perc. A TENS kezelés otthoni használata előtt érdemes orvosi tanácsot kérni, hogy biztosak legyünk abban, hogy helyesen használjuk a készüléket és a megfelelő programot választjuk. Fontos, hogy a kezelést mindig a használati útmutató szerint végezzük, és figyeljünk a bőrünk reakcióira. Ha bármilyen irritációt vagy kellemetlenséget tapasztalunk, azonnal hagyjuk abba a kezelést és konzultáljunk orvosunkkal.

Hogyan zajlik a TENS kezelés?

A TENS kezelés során az elektródákat a fájdalmas területre kell helyezni. A készüléket be kell kapcsolni, és a kezelés időtartama alatt az elektródák elektromos impulzusokat bocsátanak ki. Ezek az impulzusok stimulálják az idegeket, és csökkentik a fájdalomérzést. A kezelés során a készülék beállításait szükség szerint módosíthatjuk, például növelhetjük vagy csökkenthetjük az intenzitást, vagy válthatunk a különböző programok között. A kezelés végén kapcsoljuk ki a készüléket, távolítsuk el az elektródákat, és tisztítsuk meg őket a következő használat előtt. A TENS kezelés rendszeres alkalmazása segíthet a fájdalom csökkentésében és az életminőség javításában.

+2 pro tipp a választáshoz

Kialakítás és használhatóság: a készüléknek könnyűnek, kompaktnak és hordozhatónak kell lennie, hogy bárhová magunkkal vihessük – amennyiben ez szempont. Rendelkeznie kell egy világos és könnyen olvasható kijelzővel, amelyen láthatjuk a beállított programot, intenzitást, időtartamot és akkumulátor állapotát. Kezelőgombjainak egyszerűnek és ergonomikusnak kell lenniük, hogy könnyen be tudjuk állítani a kívánt paramétereket. Tartalmaznia kell egy használati útmutatót, amely részletesen leírja a készülék működését, a programok jellemzőit és az elektródák helyes elhelyezését.

Ár és garancia: a TENS és EMS gyógyászati segédeszközök ára nagyban függ a fent említett tényezőktől, valamint a márka hírnevétől és minőségétől, általában 15-50000 Ft között mozognak. Fontos, hogy ne csak az árat nézzük, hanem azt is, hogy mennyi garanciát ad a gyártó vagy a forgalmazó. A garancia időtartama általában 1-3 év között van, de lehetnek olyan készülékek is, amelyekre ennél sokkal több garanciát vállalnak. A garancia biztonságot ad arra az esetre, ha a készülék meghibásodna vagy elromlana.

Tartalomhoz tartozó címkék: Fizioterápia
Bankok és minősítések