Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Milyen okai lehetnek a nagylábujj fájdalmának?

Szabó Zoltán József
Milyen okai lehetnek a nagylábujj fájdalmának?

A nagylábujj fájdalom okai között ugyanúgy megtaláljuk az ízületi gyulladást, mint a bütyköt, de gyakran jelentkezik egy-egy sportsérülés miatt, leginkább olyanok között, akik kemény talajon játszanak. Említhetjük még a nem megfelelő cipők (szűk vagy nagyon bő) viselését is, De nézzük meg egy kicsit közelebbről, hogy mitől is fájhat az öregujjunk, és hogy segíthetünk rajta. 

tovább olvasom...

Milyen okai lehetnek a nagylábujj fájdalmának?

A nagylábujj fájdalom okai között ugyanúgy megtaláljuk az ízületi gyulladást, mint a bütyköt, de nézzük meg egy kicsit közelebbről, hogy mitől is fájhat az öregujjunk. 

A láb fájdalma nagyon gyakori probléma, hiszen az egész testsúlyunkat hordozza, azaz meglehetősen leterheljük. Ha ehhez hozzávesszük még a sokszor kényelmetlen, túl szűk cipőket is, akkor nem csoda, ha néha úgy érezzük, hogy lábra sem tudunk állni. Természetesen nem mindegy, hogy a láb melyik része fáj, hiszen minden tünet mögött más kiváltó tényező áll, ráadásul ezekből akár több is igaz lehet egyszerre. 

Köszvény, a nagylábujj fájdalom egyik kiváltója

A köszvényről először a kéz ujjai jutnak az eszünkbe, pedig a lábat éppúgy érintheti a betegség. Ha tehát hirtelen fellépő, éles fájdalmat érez a nagylábujj ízületeiben, illetve a szóban forgó terület megdagad és kipirosodik, akkor nagy valószínűséggel köszvényes rohamot él át. 

A köszvény azért alakul ki, mert a vérben megnő a húgysav mennyisége, és a nátrium-urát kristályok lerakódnak az ízületekre. Ez pedig köszvényes rohamot okozhat, ami leggyakrabban a nagylábujjat érinti, de a boka, a térd és a csukló ízületeire is kiterjedhet.

A köszvényes rohamok igen fájdalmasak, de gyógyszerekkel jól kezelhető a probléma: csökkenthető a fájdalom, és lehúzható a gyulladás. A lényeg azonban a tünetek kialakulásának megelőzése, vagyis meg kell akadályozni, hogy a betegség visszatérjen. Ehhez kerülni kell az alkohol fogyasztását, sok vizet kell inni, mellőzni kell a fehérjedús ételeket, amennyiben pedig a beteg túlsúlyos, meg kell próbálni a fölösleges kilók leadását.

Sportsérülés is állhat a nagylábujj fájdalmának hátterében

A nagylábujj fájdalma gyakran jelentkezik egy-egy sportsérülés miatt is, leginkább olyanok között, akik kemény talajon játszanak. Emellett az ízületi gyulladás, valamint az ízületek merevsége (hallux rigidus), vagyis a mozgásuk beszűkülése is megtalálható a nagylábujj fájdalom okai között.

Az ízületi gyulladás kialakulásának hátterében a csontvégeket borító porcok kopása áll. Ilyen esetben a porcvégek közötti súrlódás megnő, ami átterjed a csontokra is, a következmény pedig fájdalom, valamint csontkinövések megjelenése lehet.

A nagylábujj fájdalom okai között a rossz cipőket és a bütyköt is megtaláljuk

A nagylábujj fájdalmát a nem megfelelő, azaz a túlságosan kicsi, vagy a nagyon szűk cipők is okozhatják. Gyakran előfordul, hogy megveszünk egy lábbelit, ami elsőre kényelmesnek tűnik, de amikor egész nap rajtunk van, és estére megdagad kissé a lábunk, már szorítja az öregujjunkat. Ugyanez igaz a sportcipőkre is, amikor egy hosszabb edzés után érzünk fájdalmat. „Jó” esetben egyszerűen csak megnyomtuk a lábujjat, ami idővel elmúlik, a rosszabb forgatókönyv esetén azonban bütyök alakul ki a nagylábujjnál.

A bütyök (hallux valgus) az egyik leggyakoribb lábdeformitás, ami az öregujj alappercének fájdalmas kinövése. A hátterében genetikai tényezők is állhatnak, de a leggyakoribb kiváltója a már említett kényelmetlen cipők. Ezek ugyanis nyomják a lábat, és elmozdítják a nagylábujj ízületeit és csontjait, egészen pontosan az öregujj a többi lábujj felé hajlik el.

Fájdalom a nagylábujjban

Ha hirtelen, éles fájdalmat érzünk a nagylábujj ízületében, és ez a terület kipirosodásával és megdagadásával jár együtt, akkor valószínűleg köszvényes rohamunk van. A fájdalom és a duzzanat ízületi gyulladást, ízületi merevséget, vagy sportsérülést is jelezhet - ez utóbbi különösen azok körében gyakori, akik kemény felületen játszanak.

Fájdalom a többi lábujjban

Ha égető, éles fájdalom kíséri a lépteinket, a fájdalmat a talppárnában érezzük és az kisugárzik a lábujjakba, előfordulhat, hogy Morton-neurómával van dolgunk. Ez az idegeket körülvevő szövetek megvastagodását, és az azokra nehezedő nyomás fokozódását jelenti. A Morton-neuróma tízszer gyakoribb a férfiak körében és általában sérülés okozza.

 

Kalapácsujj

A kalapácsujj a nagyujjat kivéve bármelyik lábujjon előfordulhat. A folyamat a feszítő és hajlító izmokat is érinti, amelyek között az izomegyensúly felbomlik. Leggyakrabban a második és a harmadik lábujjon alakul ki. Bőrkeményedések, vízhólyagok vagy tyúkszemek jelennek meg a talpon, lábujjakon. Járási nehezítettség keletkezik a deformitás miatt, mozgásbeszűkülések a lábfejen (főként a feszítés válik korlátozottá), lábfejfájdalom jelentkezik.

A lábujj fájdalom kezelése gyógytornával

A lábujj fájdalom kezelése a kiváltó októl függ, amelyet legtöbbször konzervatív terápiával igen hatékonyan lehet kezelni. A gyógytorna nemcsak a tüneteket enyhíti, hanem a fájdalom hátterében álló okot is csökkenti. A kezelések során a nyújtó és az erősítő gyakorlatok egyaránt fontos szerepet játszanak. Ezek együttes alkalmazásával helyreállítható a felborult izomerő egyensúly. A nyújtás lényeges a feszes izmok ellazításában, az erősítés pedig stabilizálja a lábujjak kisízületeit. A gyógytorna keringés fokozó hatása javítja a sérült terület oxigén ellátását, a gyorsítja a regenerációt a lábujj sérülések után.

Gyógytorna kezelés hiányában a lábujj fájdalom állandósul, és az ebből eredő izomgörcsök statikai problémák kialakulásához vezethet. A fájdalom miatt jelentős mértékben megváltozik a terhelés, amely további területeken is okozhat panaszokat (például bokában, vádliban, térdben, csípőben).Minél hamarabb kerül sor gyógytorna kezelésre, annál könnyebb lesz a lábujj fájdalom pontos kiváltó okát kideríteni, és a gyógyulási idő is annál rövidebb lehet.

Ha a probléma kevésbé súlyos, akkor elég kényelmesebb lábbelikbe bújtatni a lábat. Súlyosabb esetben a gyógycipők hordása, illetve a bütyökvédő gélpárnák viselése jelenthet megoldást. Az ilyen eszközök egyrész védik, másrészt pedig korrigálják a bütyköt, illetve a bütyöktorna is hasznos lehet.

Mindenképpen nézzen körül szakáruházunkban, ha a fent említett segédeszközre lenne szüksége.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tegyünk lábunk egészségéért
Bankok és minősítések