A bőrápolásnak fontos szerepe van a felfekvéskezelésben
Bár a felfekvés nem mindig jár inkontinencia gondokkal, de számos olyan család él hazánkban, ahol e kettő egyszerre jelentkezik. Ha a beteg inkontinens, sajnos bőrproblémái is vannak. Egyes gondozók ezt felismerik, és kezelik, mások viszont elhanyagolják. Tegyen meg Ön is mindent szerettei mielőbbi gyógyulásáért, ezért ápolja, gondozza szeretettel őket - közben figyelje a kritikus pontokat.
tovább olvasom...
Szerző: Szabó Zoltán József
Bár a felfekvés nem mindig jár inkontinencia gondokkal, de számos olyan család él hazánkban, ahol e kettő egyszerre jelentkezik. Ha a beteg inkontinens, sajnos bőrproblémái is vannak. Egyes gondozók ezt felismerik, és kezelik, mások viszont elhanyagolják.
Az inkontinencia gyakori velejárója az ún. pelenkakiütés. Az irritáció kialakulásához a bőr nedves környezete, illetve a vizeletben és/vagy székletben található irritáló anyagok járulnak hozzá. A megelőzést segítő ápolás középpontjában a bőr kíméletes tisztítása, majd az ezt követő hatékony bőrápolás és bőrvédelem áll. A bőr egészségének megőrzésében az is hangsúlyos, hogy mennyire képesek megbízható bőrvédelmet nyújtani a felhasznált nedvszívó termékek, azaz a betétek és pelenkák, alátétek.
A megfelelő tisztálkodás nélkülözhetetlen
A bőrre tapadó agresszív és intenzív szagú testváladékokat gondosan el kell távolítani. Már maga a vizes lemosás is azt jelenti, hogy egy rövid időre mindig lemossuk a bőr felületéről a savas védőköpenyt, vagyis a védőréteget. Még mindig sokan használnak erősen lúgos, habzó szappanokat a tisztálkodáshoz, amelyek olyan agresszív keveréket alkotnak, ami súlyosan károsítja a bőr védekezőképességét. Ezek a lúgos szappanok ugyanis elvonják a bőrből az értékes bőrzsírokat, amelyek természetes hidratáló faktorként biztosítják a szaruréteg rugalmasságát és átjárhatatlanságát. A forró víz szintén hozzájárul az ilyen bőrzsírok elvesztéséhez, és elősegíti a bőr kiszáradását. A textil törlőkendővel történő lemosás, ill. dörzsölés is veszélyezteti a bőrt. Így kerülheti el ezeket a káros hatásokat.
- Óvatosan tisztálkodjon, kerülje a bőr dörzsölését. Törölközésnél a nedvességet itassa fel a bőréről, de semmiképp se kezdje dörzsölni a bőrt.
- A gáttájék kíméletes, de hatékony lemosóval történő tisztítása nélkülözhetetlen. A fekvőbetegek számára kifejlesztett lemosószerek olyan összetevőket tartalmaznak (pl. aloe vera), melyek kíméletesen távolítják el a bőrről a vizeletet és a székletmaradványokat, és semlegesítik a szagokat. A megfelelő termékekkel végzett gáttáji bőrápolás nem irritálja vagy szárítja a bőrt. Ne feledje, hogy bizonyos esetekben akár a mosdókesztyű használata is okozhat bőrkárosodást!
- Használjon olyan jól tolerálható tisztálkodási szereket, amelyek alaposan eltávolítják a bőrön lévő szennyeződéseket, továbbá utazás során a tisztálkodáshoz szükséges nedves, nem alkoholos törlőkendők.
- Semmiképp se használjon hagyományos szappanokat, mert ezek megbontják a bőr savköpenyét, ezért helyettük az intim területek tisztítására lúgmentes, pH-semleges tisztálkodószereket kell használni, amelyek zsírozó anyagokat tartalmaznak.
- Az intim területeket semmi estre sem szabad már-már forró (jó meleg) vízzel mosni, erre a célra csak a langyos (kb. 25 C-os) víz felel meg. A tisztálkodás ideális esetben egyszer használatos, puha mosdatókendő vagy mosdatókesztyű segítségével történik.
- Utazás során vagy két mosakodás közt a nedves törlőkendők használata ajánlott.
- Ha a bőr már károsodott vagy megfertőződött, speciális tisztálkodás szükséges. Ezeket a területek csak tiszta vízzel vagy fertőtlenítő tisztálkodószerekkel és tiszta vízzel, és egyszer használatos, puha mosdatókendővel vagy mosdatókesztyűvel tisztítsa. Alkalmazhat speciális sebtapaszokat és kötéseket, valamint gombaellenes hatóanyagú krémeket is.
A tisztálkodás ikertestvére a száraz bőr
Ha a bőrt nem szárítjuk meg alaposan a tisztítás után, az megduzzadhat és lehűlhet. A nedves bőr kevésbé képes ellenállni a dörzsölésnek vagy a nyomásnak, ami szintén növeli a bőrkárosodás kockázatát. Ezért kerülni kell a bőr törülközővel való dörzsölését, és inkább finoman megérintgetve kell szárazra törölni, hogy elkerüljük a súrlódás okozta károsodást. Különösen fontos a nemi szervek területén található bőrredők, valamint az anális redők alapos megszárítása, hogy a bőr duzzadását és esetleges gyulladását megelőzzük. Ha szükséges, puha, flísz lapokat kell odahelyezni, hogy elkerüljük a bőr bőrrel való érintkezését. Hajszárítót soha nem szabad használni a bőr szárítására, mert erősen kiszárítja azt! A bőrkárosodás ellen a legjobb megelőzési módszer a bőr szárazon tartása.
Ápolja és védje a bőrét
A bőr legfelső rétege (epidermis) kb. 15-20 sejtrétegből áll, amelyek szorosan össze vannak kötve egymással, hogy ellássák a bőrvédelmet, a barrierfunkciót. Azonban ez a szaruréteg nem teljesen áthatolhatatlan. A számtalan faggyú- és verejtékmirigy, valamint a szőrszálak kijáratainál tüszőnyílások találhatók, amelyeken keresztül a zsír- és víztartalmú anyagok közvetlenül felszívódhatnak. Bizonyos mértékig az anyagok a szaruréteg sejtjein keresztül is behatolhatnak a bőrbe. Emiatt a bőr megfelelő hatóanyagokkal, és speciális készítményekkel kívülről is ápolható, hatékonyan védhető a vizelet és a széklet bomlástermékeivel szemben.
A bőrvédő készítmények védőréteget képeznek a bőrön a vizelettel szemben. Ezek természetes vagy szilikonolajokat, cink-oxidot és különböző anyagok kombinációját tartalmazzák. A szilikonolajok kevésbé hatékony védelmet nyújtanak, mint pl. a vazelin, viszont nem rontják a nedvszívó képességet. A cink-oxid fertőtlenítő és összehúzó hatású, jó védelmet nyújt a nedvességgel szemben. Azonban a púder használata kerülendő, mivel nedvességgel keveredve összecsomósodik, ragacsossá válik, és folyamatosan ingerli a bőrt.
A bőr épségének megőrzése, a szagok kontrollálása és a kényelem biztosítása érdekében vegye figyelembe az alábbi ajánlást.
- Fontos szabály, hogy mindig figyelembe kell venni a bőrtípust és a bőr állapotát mielőtt krémet, kenőcsöt választ és kezd el használni.
- A bőr védelméért megfelelő ellenállóképességet kell biztosítanunk a nedvesség, irritáló anyagok, a kidörzsölődés, kiszáradás és a baktériumok ellen. Számos készítmény létezik a gáttájék bőrének ápolására és védelmére: barrier kenőcsök, bőrvédő és cink, arginin tartalmú bőrápoló krémek mind ezt a célt szolgálják. A testápoló krémek hatékony bőrkondicionáló készítmények, de kevés védelmet nyújtanak a nedvesség, a vizelet káros hatásaival szemben. A barrier kenőcsök, bőrvédő krémek ezzel szemben speciális védőbevonatot képeznek a bőrön, ami minimálisra csökkenti a bőr vizelettel való érintkezését. Egyes bőrvédő készítmények olyan kondicionáló összetevőket is tartalmaznak, melyek segítenek megnyugtatni és hidratálni a bőrt.
- Tartsa a bőr pH értékét a normál tartományban (4-7), amihez hatékony segítséget és ápolást nyújtanak a speciális, kifejezetten ágyban fekvő betegek számára készült bőrápoló termékek: gyengéden tisztítják és ápolják a bőrt, jobb alternatívát jelentenek, mint a szappan és a víz, valamint a nem kívánt egyéb általános készítmények.
7+1 bőrvédő tipp a felfekvés kialakulásának hatékony megelőzésére
- Fordítson figyelmet a bőr rutinszerű ápolására.
- Mosdasson rendszeresen, és törölje szárazra a testet.
- Kerülje a dörzsölést vagy súrlódást: lágyan, puhán töröljön.
- Hidratálásra használjon speciális, a felfekvés megelőzésére kifejlesztett bőrápoló termékeket, különös tekintettel az összesimuló bőrfelületekre.
- Kerülni kell a túl zsíros krémek használatát, mert ezek eltömítik a pórusokat, akadályozzák a hőcserét.
- Szakszerű ápolásra használhatja a fenti gyógynövénytartalmú, sejtregeneráló hatóanyagokat tartalmazó termékeket.
- Ha az ápolt bőre érzékenyebb a megszokottnál, alkalmazzuk senzitív krémet.
- Fontos, hogy naponta legalább 1x ellenőrizze a bőr állapotát, különös tekintettel a nyomáspontok környékén. Ha időben sikerül kezelni a kipirosodott bőrfelületet, megelőzheti a sebesedés kialakulását.