Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Wc használati megoldások a gyakorlatban

Szabó Zoltán József -
Wc használati megoldások a gyakorlatban

Azoknál az embereknél, akik valamilyen nehézséggel küzdenek, az önálló WC használat hatalmas lépés lehet a szabadságuk és méltóságuk megőrzésében. Ha valakiről az otthonában kell gondoskodnunk, vagy akár saját magunk életét kell könnyebbé tennünk, érdemes tényleg praktikus segédeszközt használnunk. De milyet, és milyen szempontokat érdemes figyelembe venni?

tovább olvasom...

Kinek milyen WC magasítót érdemes választania?

Szerző: Szabó Zoltán József

Ameddig baj nincs, akkor eszünkbe sem jut, hogy még a wc használat is óriási gondokat fog jelenteni. Természetesnek vesszük, hogy tudunk hajolni és a megfelelő magasságba leülni vagy épp felállni. Pl. egy csípőműtét után jó pár napig ez nem nagyon fog menni. Ilyenkor érdemes wc magasítót (is) használni.

Kinek van szüksége WC magasítóra?

A WC magasító olyan eszköz, amellyel a WC kagyló magassága 6-16 cm-rel megemelhető. Ez főleg azokban az esetekben jön jól, amikor valakinek nehézséget okoz felállni az ilyenkor megszokott alacsony pozícióból. Ez a gond sokszor jelentkezik idős korban, az ízületek mozgástartományának beszűkülésekor, de gyakori az is, hogy valaki egy műtét vagy éppen szülés után érzi kellemetlennek a mély helyzetet. 

A WC magasító akkor is segítség, ha kerekesszékhez kötött vagy önállóan már nehezen mozgó beteget gondozunk. Ilyenkor a segítőnek nem kell mélyre hajolnia, ha szeretné a beteget álló helyzetbe segíteni. A betegmozgató székek sokszor magasabbak, mint egy normál WC csésze. Ha „szintbe hozzuk” a két felületet, akár könnyebb lehet egyikről a másikra önállóan átülni is. Szerencsére ma már több fajta WC magasító elérhető.

Milyen WC magasítót érdemes választani szülés után?

Szülés, császármetszés után sokan inkontinenciával vagy éppen székrekedéssel küzdenek. Ilyenkor nehéz és fájdalmas lehet hosszú percekig kellemetlen helyzetben ülni, esetleg többször is felállni a mély pozícióból. Ilyenkor gyakran elég, ha csak 5-6 centiméterrel emeljük meg a kagyló magasságát. Ennek a megoldásnak hála, a kismama sokkal kellemesebb testhelyzetet tud felvenni.

A műanyag WC magasító nagy előnye, hogy könnyen fertőtleníthető és tisztán tartható. Lehetőség van arra is, hogy a magasítót csak a kismama használja, így elejét vehetjük az esetleges fertőzéseknek. 

WC magasító idős korban

Az idősebb embereknél gyakori gond, hogy a derék vagy a térdek fájdalma miatt nehezen mozognak a fürdőszobában. A WC magasító számukra is megoldás lehet. Főleg azoknál, akik napközben sokat fekszenek, a hosszas ülés, szokatlan testhelyzet szédülést válthat ki. Számukra nagy segítség, ha kapaszkodóval ellátott WC magasítót választunk. 

Túlsúly és a WC magasító

Előfordulnak olyan helyzetek is, amikor valakinek az extrém testméretei, például a magassága vagy éppen a túlsúlya miatt van szüksége valamilyen segédeszközre a biztonságos mosdó használathoz. Szerencsére a WC túlsúlyos embereknek is elérhető, léteznek 185 kg-os testtömeg mellett is használható kivitelek. 

Ezekben az esetekben nagyon kell figyelni a biztonságos rögzítésre. Mivel ilyenkor akár 10-14 cm-es emelésre is szükség lehet, könnyen előfordulhat, hogy a mosdót az emeléssel más már nem tudja kényelmesen használni. Ilyenkor segít, ha a modellt könnyen le- és fel lehet szerelni a karimára.

Mire figyeljünk a kiválasztásnál?

Többféle wc magasító létezik, de ezek legtöbbje szabványosított, tehát minden wc csészére alkalmas – a gyakorlatból tudjuk, hogy a szögletes csészékre alig kapni wc magasítót, de ilyen szinte senkinek sincs. Felhelyezése előtt érdemes levenni a wc ülőkét vagy ha van annyi hely, nyugodtan fel is hajtható. Leginkább 10-15cm közötti magasságot emel a wc magasító, a megszokott a 11cm és a 14cm. A 11 cm-es egy átlagos magasságú (175cm alatti) embernek felel meg leginkább. Ha rövidek a lábai, akkor elegendő lehet a 6 cm-es is, hiszen fontos, hogy leérjen a lába a megfelelő stabilitáshoz. Az érdeklődőknek azt szoktuk javasolni a megfelelő magasság kiválasztásához, hogy csukják le az ülőke fedelét, majd tegyenek rá annyi kemény valamit (párnát, faeszköz, doboz stb.) amivel pontosan ki tudják mérni a magasságot a wc peremétől számítva. Így már előre 95%-os biztonsággal tudni fogják, hogy pontosan melyik méretet is rendeljék meg.

WC magasítóból fedeles vagy fedél nélküli változat is létezik. Felszerelését tekintve a wc magasító ún. klipszes rögzítésű, azaz rápattintós (4 fülecskével rögzül), csavaros (hátul két csavar, amihez nem kell szerszám) vagy ún. rácuppanós lehet (nem kell rögzíteni mivel ráül a wc peremére és nem csúszik el). Mindegyik biztonságos, kiválóan használható, terhelhetőségét tekintve 150-200kg között mozog. Ha még tovább akarjuk cizellálni a wc magasító témát, akkor beszélhetünk levehető kartámaszos, lábon álló magasítóról is, ami a kényelmet és a használhatóságot nagyban fokozhatja.

A szobai wc-k előnyei

A szoba wc vagy szobai wc olyan praktikus megoldás, amit azok vesznek igénybe, akik már nem tudnak elmenni a wc-ig. A család abban a szobában szokta elhelyezni, ahol a beteg fekszik. Használni úgy kell, mint a sima wc-t, csak itt a dolgát a szobában végzi el a beteg. Az ilyenkor jelentkező kellemetlen szagokat sajnos el kell viselni vagy megfelelő, kifejezetten erre a célra kifejlesztett szagsemlegesítőt használta ajánlott - az Értéksziget gyógyászati szakáruházban is kapható ilyen. A dolog elvégzése után a vedret rögtön ki szokták üríteni, amennyiben mód van rá. A gondozottnak és a gondozónak is fontos, hogy a szobai wc mindig rendben és használatra kész legyen. Éppen emiatt kiemelt szerepet kap a higiénia, amit a nálunk is kapható megfelelő tisztítószerekkel el kell végezni.

A legtöbb WC használathoz kapcsolódó segédeszköz háztartási tisztítószerrel mosható. Érdemes azonban a felszereléseket legalább naponta egyszer fertőtleníteni. Ehhez webáruházunkban széles választékban kínálunk tisztítószereket.

Tippek szobai wc választáshoz

Van olyan szoba wc, ami több funkciós, így akár a vödör kivételével mosdatószékként is használható a zuhanyzóban, amihez természetesen gördíthető kialakítás tartozik és rozsdamentes vázszerkezet.

A szoba wc-k többnyire összecsukhatóak, hiszen a beteg pár hétig vagy hónapig használja, aztán már nem lesz rá szüksége többet. Ilyenkor kis helyen eltárolható.

Szobai wc-ből 2 típus létezik: fix (nem csukható össze, olyan mint egy szék), összecsukható (kis helyigényű összecsukva, rövidebb időre szokták vásárolni). Mindkettő lehet görgős, kerekes változatú is. Erre leginkább akkor van szükség, ha a wc-t muszáj arrébb tolni önmagában vagy a beteggel együtt.

Kiválasztásánál fontos szempont a beteg súlya, hiszen a wc terhelhetősége leginkább 100kg. Ezután a termék kinézete következik: az egyszerű kivitelűek az olcsóbbak, a puhább ülőfelülettel rendelkezők és esztétikusabb termékek a drágábbak.

Elmondható, hogy általánosságban sajnos a vedret nem lehet fentről leengedni és úgy kivenni, hanem leginkább vízszintes irányból. Végezetül arra is érdemes figyelni, hogy csak wc-zésre kell használni a széket, vagy zuhanyzáshoz is jól jönne. Vannak családok, ahol mindkettő lényeges szempont, mert így könnyebb megfürdetni a beteget.

Ágytál és kacsa

Természetesen adódhatnak helyzetek, amikor a WC használatát szinte egyáltalán nem lehet megoldani. Ezekre a helyzetekre is számos ápolási segédeszköz kapható. A különböző kacsák és ágytálak segítségével akár felkelés nélkül is megoldható az igények ellátása. Az ágytál többnyire fedeles változatban készül, de a szagszigetelésben nem jeleskednek. A kacsából többféle is létezik: női vagy férfi kialakítású, fedeles vagy fedél nélküli, illetve fogantyús vagy anélküli. Fogantyúsat általában akkor érdemes választani, ha a beteg kezének szorító, markolóereje elég gyenge. A kacsa betegágy oldalán való tároláshoz rögzítő is kapható, ami megkönnyíti a beteg dolgát, miután elvégezte a dolgát, és senki sem tudja kivinni a vizelőkacsát.

Így kell tisztítani a wc magasítót, szobai wc-t és az ágy wc-t

A wc tisztítása fontos a higiénia és a komfort érdekében. Törölje át a magasító vagy szék felületét egy nedves, szappanos ruhával vagy szivaccsal. Ügyeljen arra, hogy ne hagyjon ki semmilyen részt, különösen a csatlakozókat és az illesztéseket. Öblítse le tiszta vízzel, és törölje szárazra egy puha ruhával vagy papírtörlővel. Ha szükséges, fertőtlenítse egy antibakteriális spray-vel vagy oldattal. Ez fontos lépés, lehetőleg ne hagyja ki. Rendszeresen ismételje meg a tisztítást, legalább hetente egyszer, vagy gyakrabban, ha szükséges.

Tartalomhoz tartozó címkék: Beteghigiénia
Bankok és minősítések