Tényleg a halálba üljük magunkat?

Nem véletlen ez a meghökkentő cím. Ha jobban belegondol, borzalmasan sokat ülünk, és legtöbbször görnyedten, aminek hosszú távon fájdalmas következményei lesznek. Tehetünk ez ellen, ha odafigyelünk magunkra, beiktatjuk a mozgást a mindennapokba, csökkentjük az üléses feladatok idejét. Nehéz elkezdeni, hosszú távon mindenképp megéri, mert fontos az egészség, ami óriási érték.
tovább olvasom...
Sajnos az ülés egészen iskolás kortól elkísér bennünket, és ki többet, ki kevesebbet, de összességében túl sok időt töltünk a fotelben, a kanapén vagy a nem mindig ergonomikus irodai székben. A káros ülés pedig idővel meg is hozza a „gyümölcsét”, mert kialakulnak a különféle mozgásszervi megbetegedések, mindennapos lesz a hátfájás, megjelenik a gerincsérv, és még hosszan sorolhatnánk a tüneteket. De mi a gond az üléssel, és mit tehetünk, hogy elkerüljük a kellemetlen következményeket?
Az emberi testet nem ülésre „tervezték”
Az olyan munkakörök szaporodásával, amiket asztalnál vagy futószalagnál ülve kell végezni, valamint a különféle számítástechnikai eszközök – laptop, okostelefon, tablet – elterjedésével az emberek ma már egyre kevesebbet mozognak. És ehhez jön még az esti tévézés, illetve az a szomorú tény is, hogy a gyerekek az órák közötti szüneteket is inkább a tanteremben töltik, ahelyett, hogy a szabadban rohangálnának.
Hogy miért baj ez? Mert az emberi test nem ülésre, illetve nem ilyen sok (napi 10-14 óra) ülésre lett tervezve. Az ülés során ugyanis egészen más izmokkal tartjuk magunkat, mint járás során. És mivel ezek az izmaink nem képesek hosszú időn át aktívak maradni, ezért meggörnyedünk, ami a lágyrészek zsugorodásához vezet. Így pedig már felállva is természetellenes tartást veszünk fel, vagyis a sok ülés a járásra is kihat.
(Egy kis közbevetés: figyelje meg magát! Most, amikor ezt a cikket olvassa, talán Ön is rossz tartásban ül, előreeső vállakkal, görbe háttal.)
Milyen hatása van a sok ülésnek a testre?
A káros ülés következményeként jelentkező tünetek igen változatosak: a kopásos, valamint meszesedéssel járó panaszokon át az ízületek, a gerinc és a nyak, illetve a hát is kárát láthatják a rossz tartásnak.
Intő jel, hogy szakorvosok egyre gyakrabban számolnak be 10-12 éves porckorongsérves páciensekről, miközben ezt a betegséget régen az idős korral hozták összefüggésbe. El lehet tehát képzelni, hogy ha már a fiatalok is érintettek a problémában, akkor ez mit jelent hosszú távra vetítve. Vagyis a címben szereplő állítás egyáltalán nem túlzás!
Hogyan előzhetők meg a káros ülés következményei?
Elsősorban mozgással. Ma már egyre több szakember javasolja az ilyen jellegű panaszok esetén a mozgást, mint terápiát a kíméléssel szemben. Persze az igaz, hogy pár napos pihentetésre szükség lehet, és a megfelelő mozgásformát is meg kell találni, de nagyon fontos az izmok erősítése és a testtartás javítása.
Emellett különféle kiegészítőkkel is tehet a komolyabb problémák kialakulása ellen, illetve a kezelésükért. Ezek közül az egyik a dinamikus ülőpárna használata, aminek több pozitív hatása is van. Lazítja az izmokat, segít a gerinc tehermentesítésében, ennek hatására pedig csökken a hát- és a derékfájás.
A különféle deréktámaszok szintén remek eszközök, amik a székbe helyezve megtámasztják a gerincet, ezáltal javítják a testtartást. Az ülőlabdákkal egyrészt rengeteg gyakorlat végezhető, másrészt az irodában is használhatók, hogy kiszakadjunk a napi rutinból. Sérv ellen pedig az ékpárnák ajánlottak, ezekkel ugyanis be lehet állítani a gerinc helyes pozícióját, és mérsékelhető a káros terhelés.
A mozgás szintén a megelőzés, illetve a már kialakult tünetek kezelésének fontos részét képezi. Hogy mi lesz az Ön számára ideális sport, arról konzultáljon szakemberrel, de a jóga, illetve a TRX, ami az ágyéki gerincszakaszra fejt ki jótékony hatást, egyaránt remek választás lehet. A lényeg, hogy néha álljon fel a székből!
Amennyiben a megfelelő segédeszközt keresi, keresse kollégáinkat bizalommal!