Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Szempontok a megfelelő sztómaeszköz kiválasztásához

Szabó Zoltán József
Szempontok a megfelelő sztómaeszköz kiválasztásához

Sztómaműtét után a testalkatunk több okból is megváltozhat, éppen ezért szükségessé válik megfelelő, jól kiválasztott segédeszköz használatára, amiben a sztómanővér lesz a segítségünkre. A segédeszközök nélkülözhetetlen kellékei a sztómával való életnek. Hazánkban 4 nagy gyártó termékei közül választhatunk: használjuk azt, amelyik a legjobb nekünk.

tovább olvasom...

Szerző: Szabó Zoltán József

A segédeszközök szükséges és nélkülözhetetlen kellékei a sztómával való életnek. Segédeszköz mindaz, ami átmeneti vagy végleges egészségkárosodással, fogyatékossággal élő emberek személyes használatába adott orvostechnikai, vagy ápolási eszköz, amely használata során nem igényli egészségügyi szakképesítéssel rendelkező személy folyamatos jelenlétét. (2006. évi XCVIII.tv: 3.§ 6.)

Sztómaműtét után a testalkatunk több okból is megváltozhat. Ide tartozhatnak a következők:

  • Súlygyarapodás vagy súlyvesztés, miközben felépül a műtéthez vezető betegségből
  • A sztóma körül kialakuló redők vagy hegek
  • A sztómával kapcsolatban kialakuló sérv
  • Ha a testalkata megváltozik, fontos, hogy meggyőződjön, hogy a sztómazacskó még mindig megfelelően illeszkedik-e.

Hogyan válasszak sztómaeszközt?

A sztómaellátási rendszereknek két fő típusa létezik:

  • Egyrészes rendszer: állandóan egymáshoz rögzített zsákból és a tapadó felszínből áll. Ha cserére van szükség, az egész segédeszközt el kell távolítani, ez a rendszer alkalmas a gyakori cserére.
  • A kétrészes rendszerek különálló zsákokból és alaplapból állnak. Ennél a zacskó az alaplap cseréje nélkül távolítható el és cserélhető. Két módja létezik az alaplap és zacskó csatlakoztatásának:
    • A mechanikus csatlakozó egy olyan zárszerkezet segítségével rögzíti a zacskót az alaplaphoz, amely hallható kattanással jelzi a biztonságos zárást.
    • Ezzel szemben az öntapadó csatlakozó biztonságos, rugalmas öntapadó rendszerrel rögzíti a zsákot az alaplaphoz.

Zsák- vagy zacskótípusok

Három fő típus létezik annak megfelelően, hogy milyen típusú sztómája van:

  • Zárt - A zárt zacskókat általában akkor használják, ha Önnek kolosztómája van, mivel a széklet rendszerint szilárdabb. A zárt zacskókat arra tervezték, hogy ha megteltek, inkább eltávolítsák és kicseréljék, mintsem kiürítsék és újra felhasználják őket.
  • Üríthető - Az üríthető zacskókat általában ileosztóma esetén használják, mivel a széklet rendszerint folyékony állagú. Az üríthető zacskók időnként kolosztóma esetén is használatosak. Az üríthető zsákot könnyű kiüríteni, és nem kell olyan gyakran cserélni, mint a zárt zacskókat.
  • Urosztóma - Az urosztóma zsákot a vizelet tárolására használják. Szükség esetén üríthető és cserélhető. Az urosztómazsák vizeletgyűjtőzsákhoz csatlakoztatható, hogy elkerülhető legyen a zacskó éjszakai cseréje.

Magyarorszgon 4 nagy márka ismeretes: Dansac, Coloplast, Mediszintech és Canvacare. Annak eldöntése, hogy ki melyik zsáktípust használja, az a felhasználó, az orvos, valamint a sztómaterápiás nővér feladata. Az, hogy ki, mit és milyen segédeszközt használ, meghatározza az életkora, testalkata, sztómájának milyensége, a megszokás, az érintett személy új iránti fogékonysága, más irányú betegségei, értelmi és érzelmi képességei stb.

A sztóma műtétet követően a sztómaterápiás nővér betanítja a segédeszközök használatát. Milyen ilyenkor még nincs saját tapasztalatunk, nagyon nagy könnyebbséget jelent minden, a betanító nővértől kapott segítség. Mivel sokféle sztómazsák kapható, nem egyszerű eldönteni, hogy melyiket válasszuk. Életük során sokan ragaszkodnak ahhoz a fajtához, típushoz, amivel az első alkalommal megismertették őket. Pedig az esetek többségében van jobb, testhezállóbb, hasznosabb is, csak nem tudnak róla vagy nem merik kipróbálni. Sajnos a segédeszközgyártók nyilvánosan nem ismertethetik termékeiket az érintettek körében, mert nem reklámozhatják a termékeiket. A műtétet követően csak egy kiinduló csomagot kaphatnak az érintettek.

A sztómaterápiás eszközök az alábbiakban különbözhetnek:

  • űrtartalom
  • tapadófelület (alakja, vastagsága)
  • szűrő tulajdonságai (automatikus, szabályozható)
  • zsák színe (testszínű/bézs, ablakos, átlátszó)
  • zsákok (különböző formájú és funkciójú)
    • zárt zsák
    • nyitott zsák (az eszköz alján lévő leeresztőnyíláson ki lehet üríteni annak a tartalmát, nem kell naponta többször levenni)

Eszközválasztás sztóma típusa szerint:

  • Vastagbélsztóma esetében ajánlatos zárt zsákot választani, de amennyiben gyakran van híg széklete a sztómaviselőnek, használhat nyitott eszközt is.
  • A vékonybél-műtöttek csak nyitott zsákot tudnak használni.
  • A vizeletes sztóma esetében csak a speciális urosztómás zsák választható az egy- vagy kétrészes rendszerből.

Minőségi követelmények

Megfelelő minőségű és mennyiségű segédeszközök hiányában a sztómások élete teljes egészében ellehetetlenülne. Milyen minőségi szempontokat érdemes figyelembe venni?

  • Jól ragadjon a bőrre, a széklet súlya alatt ne váljon le a testről
  • Legyen megfelelő űrtartalmú, vízálló, ne zörögjön, ne eressze át a hangokat, szagokat
  • Levételkor ne roncsolja a bőr felületét
  • Legyen diszkrét, ruhán, fehérneműn keresztül ne látszódjon

Befolyásoló tényezők

Az eszközválasztásnál figyelembe kell venni az életvitelt, a kézügyességet, a sztóma típusát és az elhelyezkedését.

A sztóma elhelyezkedése is nagymértékben befolyásolja az eszközválasztást, hajlatban lévő sztóma esetén például nem jöhet szóba a kétrészes rendszer, mert az lefeszülne a hasról. Továbbiakban figyelembe kell venni a műtét utáni utókezelést, mely megváltoztathatja a széklet konzisztenciáját. Gondolni kell arra is, hogy a munkahelyén vagy az iskolában a mosdóban milyen lehetőség van az eszköz cseréjére.

Az egy-, illetve kétrészes eszközök közötti választásban a fenti szempontok figyelembevételével a sztómaterápiás nővér tud segíteni. A kétrészes eszköz előnye, hogy egyszerűen és gyorsan lehet zsákot cserélni. A kétrészes rendszerekből olyan típust válasszon, ahol a hasra nem kell nyomást gyakorolni az alaplap és a zsák összekapcsolásakor.

Az egyrészes eszközöket viszont sokan higiénikusabbnak tartják, mivel a napi tisztálkodás idejére bizonyos esetekben eltávolíthatóak.

A kiválasztott eszközt, eszközöket több napon keresztül próbálva lehet eldönteni, melyik a legkényelmesebb és a legbiztonságosabb. Lényeges szempont, hogy az eszköz tapadófelülete jól illeszkedjen a sztóma körüli bőrfelülethez.

Ha már megvan a sztómazsák, kiválasztottuk a megfelelőt, akkor ez a kérdés szokott előkerülni: hány darab szükséges? Egyértelmű válasz nem adható rá, mert egyeseknek elegendő, másoknak nagyon nem.

Befolyásoló tényezők lehetnek az alábbiak:

  • A műtét időpontjától eltett időszak. Közvetlenül a műtét után a biztosított darabszám többszöröse fog kelleni, mivel a tapasztalatlanság a segédeszköz felhelyezésének terén sok leválást eredményez. Műtétet követően a gyakori hasmenés jellemző, a műtétkor lerövidített bélszakasz kisebb mennyiségű székletet tud megtartani, ezáltal gyakoribb a széklet ürítése.
  • Étkezések milyensége, az elfogyasztott étel fajtája és mennyisége mind-mind meghatározó. Mindezek együttesen indokolják a több darabszámot. Az idő előrehaladtával javul(hat) a helyzet, majd a colosztómások esetében az irrigálás elkezdésével normalizálódik(hat) a darabszám igénye is.

Online önvizsgáló rendszer

A helyes sztómaápoláshoz elengedhetetlen a segédeszköz és a bőr közötti szoros illeszkedés. A sztómaviselők esetében kulcsfontosságú az egészséges bőr megőrzése a sztóma körül, ezért nagyon fontos a megfelelő eszköz kiválasztása. Az ép, egészséges bőrön tapadnak csak biztonságosan az eszközök. Ha például a sztóma körüli terület a szabályoshoz viszonyítva egyre inkább behúzódik, akkor érdemes lehet konvex segédeszközre váltani vagy kiemelőt használni. A Coloplast cégnek vagy egy ún. online önvizsgálati segédeszköze, a BodyCheck, ami segít majd meghatározni a jelenlegi testalkatát, illetve azt, hogy a teste jelentős változáson ment-e keresztül. A segédlet javaslatokat tesz a megfelelő segédeszközre és kiegészítő eszközökre vonatkozóan (sajnos csak angol nyelven érhető el, magyarul nem).

Tartalomhoz tartozó címkék: Sztómaápolás
Bankok és minősítések