Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Rendszeresen dagad a keze vagy a lába? Ez állhat a háttérben

Szabó Zoltán József
Rendszeresen dagad a keze vagy a lába? Ez állhat a háttérben

Feszítő érzés, ujjra szorult gyűrű, viszketés és fájdalom, szúró, bizsergő érzés. Ezek a kéz- és lábdagadás kísérő tünetei, amelyekre mindenképp oda kell figyelni. De vajon mi állhat a furcsa jelenség hátterében? Orvoshoz kell fordulnunk, ha ilyesmit tapasztalunk? Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük a legáltalánosabb tüneteket, és megosztunk Önnel néhány tippet ezek kezelésére.

tovább olvasom...

Rendszeresen dagad a keze vagy a lába? Ez állhat a háttérben - Értéksziget Webáruház

Feszítő érzés, ujjra szorult gyűrű, viszketés és fájdalom. Ezek a kéz- és lábdagadás kísérő tünetei. De vajon mi állhat a furcsa jelenség hátterében? Orvoshoz kell fordulnunk, ha ilyesmit tapasztalunk?

Rendszeres dagadás vagy egyszeri tünet?

A végtagok dagadását a szövetek közé került folyadék okozza. Ez jobb esetben víz és nyirokváladék, rosszabb esetben azonban vér, súlyosabb esetben gennyes szövetnedv. Fontos különbség van duzzanat és duzzanat között. Nem mindegy, hogy sérülés, baleset vagy keringési probléma áll-e a tünetek hátterében.

Traumás eredetű dagadás általában ficamok, rándulások, törések, zúzódások környezetében alakul ki. A hajszálerek ilyenkor megsérülnek, a vér pedig a szövetek közé áramlik. Az eredmény általában látványos, lilás-vöröses színű duzzanat. Többnyire nagy fájdalommal jár, így nem kerüli el a figyelmünket – de vannak, akiknél kicsit alattomosabb formában jelentkezik.

Ha egyik napról a másikra duzzanatot tapasztaltunk valamelyik végtagunkon, érdemes visszapörgetni az eseményeket. Egy hétköznapinak tűnő esés, botlás után is elképzelhető, hogy valamilyen belső szöveti sérülésünk, sőt, akár elmozdulás nélküli törésünk is lehet. Ha felpolcolásra, hideg borogatásra a duzzanat nem csökken, érdemes orvoshoz fordulni. 

Gyulladáskor az érintett területre több szövetnedv áramlik, a szervezet így igyekszik megtisztítani az adott részt. A gyulladásnak azonban több kísérő tünete is van: bőrpír, forró tapintás, fájdalom és funkciókiesés is tapasztalható. Sokaknál ilyenkor a gyulladás helyétől függetlenül rossz közérzet, szédülés, torokfájás is jelentkezik. Ha ilyesmit észlelünk, és a tünetek nem múlnak, vagy rendszeresen jelentkeznek, kérjük az orvos segítségét!

A keringési rendellenességek miatt bekövetkező ödéma kialakulásáról korábban is írtunk már. Ha nem áll fenn gyanúja annak, hogy szívbetegség, cukorbetegség vagy valamilyen anyagcserezavar okozza a tüneteket, elég csak egy kis odafigyelés, hogy megelőzzük a szövődményeket.

Mit tegyünk kéz- és lábdagadás esetén?

Ha nagyjából tisztában vagyunk azzal, mi állhat a tüneteink hátterében, fontos, hogy időben tegyünk a kezelésért és megelőzésért. A dagadó végtagot érdemes megemelni a szív vonala fölé, így segíthetjük a szövetek közötti folyadék távozását. Óvatos masszázzsal, hideg borogatással gyorsíthatjuk a folyamatot.

A keringési nehézségek okozta dagadás esetén az óvatos mozgás, néhány lépés megtétele vagy pár nyújtó gyakorlat is sokat segíthet. Az izmok ilyenkor összenyomják, „pumpálják” az érfalakat, így azok jobb tartással tudják átengedni a folyadékot, nagyobb erővel tudják a szív felé továbbítani a vért. 

Ha gyakran szenvedünk a tünetektől, a kompressziós harisnya viselése is jó ötlet lehet. A harisnya segít visszaszorítani a szövetek közé jutó nedvességet és duzzanatot. A használatával elkerülhetjük a kellemetlen bőrtüneteket, akár azt is, hogy a cipőnk pántja vagy a normál zokni gumírozása elszorítsa a lábunkat.

Mit lehet tenni a megelőzésért?

Gyógyászati segédeszköz webáruházunkban számos olyan sport- és masszázs eszköz is kapható, amely segíthet kezelni és megelőzni a végtagok dagadása miatti kellemetlenségeket. A bőséges folyadékfogyasztás, a mérsékelt sóbevitel és a sport mind-mind fontos szerepet töltenek be az ödémásodás megelőzésében.

Tartalomhoz tartozó címkék: Tegyünk lábunk egészségéért
Bankok és minősítések