Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Így kezdjen neki a beteggondozásnak

Szabó Zoltán József
Így kezdjen neki a beteggondozásnak

Szeretteinkről gondoskodni nem egyszerű feladat, tele van kihívásokkal, buktatókkal ugyanakkor sok örömteli pillanatai is vannak. Életünk során többször is „beleeshetünk” ebbe a helyzetbe mindig más-más oldalát érintve, hiszen különböző betegségek, ápolási vagy gondozási feladatok jönnek a szűkebb vagy tágabb családi körben. De hogy is kell ezt elkezdeni? - ebben segít ez a cikk.

tovább olvasom...

 „Mekkora fájdalmat érez egy tízes skálán?” Így adhatunk objektív választ a kérdésre

Szerző: Szabó Zoltán József

Mi a különbség az ápolás és gondozás között?

Szeretteinkről való „gondoskodás” kifejezést ritkán használjuk, mert az ápolás, gondozás, törődés, segítés gyűjtőfogalma. Helyette konkrétan megnevezzük a tevékenységet: beteget ápolok vagy – ritkábban – gondozok. Azonban a betegápolás vagy beteggondozás nem egymás szinonimái – én most az egyszerűség kedvéért mégis így fogom használni őket. Merőben mást jelent a két fogalom. Pl. amikor az inkontinens szülőn pelenkát kell cserélni, akkor is ápolásról beszélünk, és akkor is, amikor jön a gondozó katétert cserélni. Talán úgy a legegyszerűbb különbséget tenni, hogy az ápolási feladatokhoz szakvégzettségre van szükség, míg a nem fizetős, tehát a család által felvállalt tevékenységekhez nincs. A kettő között felelősségbeli különbség is van – erről részletesebben itt olvashat. Másképp fogalmazva: az ápoló a fekvőbeteget ápolja, a gondozó viszont leginkább felügyel, és segít az olyan mindennapi tevékenységek elvégzésében, melyeket a beteg már önállóan nem vagy nem megfelelően tud elvégezni.

A beteggondozó feladatai közé jellemzően az ún. hétköznapi rutinok ellátása tartozik: pelenkázás, fürdetés, az ágy rendbetétele, betegmozgatás, etetés, vérnyomás- és vércukorszintmérés, gyógyszerek adagolása, sétáltatás, illetve – sok esetben – a ház körüli teendők elvégzése is. Ez a fajta egészségügyi ellátás nem igényel szakirányú egyetemi végzettséget, mert nem a beteg ápolásáról szól.

Ezzel szemben a betegápolás kiterjedhet olyan feladatokra, amelyekhez már szakápolóra van szükség. A szakápoló orvosi felügyelet nélkül, de kizárólag egészségügyi egyetemi végzettséggel és legalább kétéves szakmai tapasztalattal láthatja el a gondozott személyt. Többek között feladatai közé tartozik a beteg fekélyeinek szakszerű ellátása, a katétercsere, a műtéti sebek ellátása és az intravénás folyadékpótlás is. Akkor van szükség szakápoló segítségére, ha a beteg kezelése már a kórházban elkezdődött, és azt az otthonában is folytatni kell.

Ki legyen a gondoskodást végző személy, azaz a gondozó?

Az otthoni, azaz a házi beteggondozás lehet rövid vagy hosszú távú tevékenység. Gondozni az idős, beteg szülőt, házastársat, hozzátartozót vagy közeli barátot, rokont feladat ellátására két út kínálkozik: vagy valaki megoldja a családból, vagy külső segítséget veszünk igénybe. Ebben a kurzusban leginkább az előbbiről lesz szó, azonban a 7. részben többféle beteggondozási alapellátásról olvashat majd.

A fentiek ismeretében semmi elítélendő nincs abban, ha a család úgy dönt, hogy képzett gondozó segítségét kéri, azonban a magas gondozási díjak miatt ezt kevesen engedhetik meg. Bármelyik megoldást is választjuk, a gondoskodási feladatok ellátásán sokat lehet könnyíteni, ha rendelkezik a megfelelő ismeretekkel, és számos gyógyászati segédeszközt vesz igénybe. Ez a kurzus azoknak nyújt segítséget, akik önmaguk, azaz családtagként vágnak bele (önként vagy kötelezően) a beteggondozás, betegápolás feladatába.

A két ajtó, amely mindegyikét használni kell

Az otthoni betegápoláshoz, beteggondozáshoz alapvetően kétféle feltételnek kell teljesülnie.

  1. Az egyik a mentális vagy lelki képességek, amelyek az ápolást végző személy ilyen irányú képességeit érinti.
  2. A másik pedig a fizikai, vagyis a szükséges eszközök, környezet megléte.

Amikor egy idősebb hozzátartozó otthoni ápolásra, gondozásra szorul, akkor szinte természetes, hogy a család egyik tagja vállalja magára ezt a nem mindig hálás szerepet. Amibe azonban sokan nem gondolnak bele: ez nem egy könnyű feladat, azaz nem arról szól, hogy néha viszünk a betegnek egy pohár vizet, és ezzel vége is a kötelességeknek. A beteg állapotától függően a pelenkázástól a felfekvések megelőzése miatt szükséges rendszeres mozgatásig sok teendőt kell ellátni, ami nemcsak fizikailag megterhelő, de mentálisan is nagyon megviseli a gondozót.

Ami az otthoni betegápolás készségeit illeti, itt alapvetően arra kell gondolni, hogy a gondozónak a megfelelő mentalitással kell rendelkeznie. Nem jöhet ki könnyen a sodrából, és azt is el kell viselnie, ha esetleg a gondozott személy kevésbé kedves szavakkal illeti őt – erről a következő emailben részletesen is olvashat. Ezt a hatalmas terhet azonban csak úgy lehet hosszú távon cipelni, ha a betegápolás mellett a gondozónak, azaz Önnek magára is van, lesz ideje (erről az 5. emailben olvashat), amiért a többi családtag is sokat tehet. Ezen túlmenően pedig az is lényeges, hogy minden szükséges eszköz a rendelkezésére álljon (ez a második ajtó, részletesebben a 6. levélben olvashat róla, valamint sok más ezt követő tartalomban), amely megkönnyíti a mindennapos teendőket. A gondozás, ápolás így válik teljessé, hatékonnyá és könnyebbé is egyúttal.

Tartalomhoz tartozó címkék: Mentális felkészülés
Bankok és minősítések