Igaz, hogy a lúdtalpat ki lehet nőni? És mit tehet az, akinél maradandó a probléma?

Érdekes tény, hogy mindannyian telitalppal születünk, és a láb boltozata csak később alakul ki, ahogy a járás hatására az izmok, illetve a szalagok megerősödnek. Sokan erre mondják azt, hogy a lúdtalpat ki lehet nőni, de mit tehet az, akinél maradandó a probléma, felnőtt korban is lúdtalpa van? Ezzel kapcsolatban szeretnénk most néhány hasznos tanácsot adni Önnek.
tovább olvasom...
Érdekes tény, hogy mindannyian telitalppal születünk, és a láb boltozata csak később alakul ki, ahogy a járás hatására az izmok, illetve a szalagok megerősödnek. Sokan erre mondják azt, hogy a lúdtalpat ki lehet nőni, de mit tehet az, akinél maradandó a probléma? Ezzel kapcsolatban szeretnénk most néhány hasznos tanácsot adni olvasóinknak.
Mindannyian lúdtalppal születünk
Ha megnézzük a kisbabák lábát, akkor azt látjuk, hogy náluk még nem alakult ki a láb boltozata, vagyis nyugodtan mondhatjuk, hogy lúdtalpasok. Ez persze így nem teljesen igaz, csak az egyszerűség kedvért használjuk ezt a fogalmat. A babák 9 és 12 hónapos koruk között felállnak, és elkezdenek járni – ekkor még telitalpon. Ahogy a lábukat folyamatos terhelés éri, a talpukon lévő zsírpárnák lassan eltűnnek, és úgy 2-3 éves koruk körül a lábboltozatok is előtűnnek.
Azonban már egész kiskorban vigyázni kell arra, hogy a láb fejlődése megfelelő legyen. Nem szabad például erőltetni a túl korai járást, mert attól a csontokat tartó szalagok megnyúlnak, és lelapul a lábboltozat. Az iskolába kerülés környékén szintén figyelni kell arra, hogy a gyerekek lábát ne érje túl nagy terhelés, valamint a túlsúly kialakulását is meg kell előzni.
Ezeket betartva igaz lesz a mondás, hogy a lúdtalpat ki lehet nőni, ellenkező esetben viszont már fiatalkorban számolni kell a lábfájdalommal.
Mi a teendő, hogy megelőzzük a lúdtalp kialakulását?
Mint írtuk, a gyerekek lába az első lépések megtételétől folyamatosan erősödik, és ennek hatására kialakul a szép, íves lábboltozat. De csak akkor, ha nem éri túl nagy terhelés a lábakat, ami lehet a siettetett járás vagy a túlsúly miatt is, ezért elsősorban ezekre érdemes figyelniük a szülőknek.
Ha a kicsi veleszületett kötőszöveti gyengeségtől szenved, akkor ortopédushoz kell fordulni, ahol a baba olyan cipőt kap, ami segíti a láb helyes tartását. A legfontosabb azonban a torna és a mozgás! Sajnos ma már sok helyen nem lehet mezítláb szaladgálni a természetes talajon, de ha van rá lehetőség, akkor hagyni kell, hogy a gyerekek cipő nélkül játsszanak az udvaron, futkossanak, erősítsék a lábfejüket!
A lúdtalpat ki lehet nőni, de mi a teendő, ha később is megmarad?
Ma már nemcsak a felnőttek szenvednek a lúdtalptól, de a fiatalok körében is nagyon gyakori. Ennek több oka is van. A mozgás hiánya, a hirtelen növés, a plusz kilók, a divatos, de kényelmetlen cipők viselése, vagy az egyik vállon hordott táska okozta féloldalas terhelés mind a mozgásszervek sérüléséhez vezethetnek, aminek egyik következménye a lúdtalp.
A kezelést illetően a jól bevált hármasra kell koncentrálni valamennyi korosztály esetén. Ezek a sok-sok mozgás, illetve torna, a megfelelő lábbeli kiválasztása, és szükség esetén egy talpbetét beszerzése.
Mozgás
Lényeges, hogy ne csak a lábat tornáztassuk, bár a lúdtalp elleni speciális gyakorlatok nagyon hasznosak. Ugyanakkor a helyes testtartás kialakításában a törzs – és gyakorlatilag az egész test – izomzatának nagy szerepe van, ezért nem árt minden porcikánkat átmozgatni.
Megfelelő lábbeli
A rossz cipők rengeteg kárt tudnak okozni, ezért érdemes olyat választani, ami kényelmes, nem szorít, és – nők esetén – a sarka nem magasabb 5 centinél.
Lúdtalpbetét viselése
Erre nagyjából 10-12 éves kor után lehet szükség, amikorra a láb szerkezete már elérte a felnőttkorra jellemző formáját. A lúdtalpbetétek megtámasztják a lábat, leveszik a terhelést a boltozatokról, ezáltal fájdalommentessé teszik a járást.
Amennyiben kérdése lenne a témával kapcsolatban, netán keresi a megfelelő talpbetétet, keressen minket bizalommal elérhetőségeinken!