Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Ezt teheti, hogy ne égjen ki a betegápolás során

Szabó Zoltán József
Ezt teheti, hogy ne égjen ki a betegápolás során

Lehetséges, hogy szeretteit elsősorban (csak) Ön ápolja vagy gondozza. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden munkát Önnek kell végezni. Barátai és családtagjai biztosan (szívesen) segítenek, ha megkéri őket. Ha nem szól, senki nem fogja tudni, hogy segítségre van szüksége. Az esetek jelentős részében nem bírjuk végig a terhelést, és elég hamar elérkezik a kiégés fázisa. Így kerülje el!

tovább olvasom...

Szerző: Szabó Zoltán József

A segítségkérés nem a gyengeség jele. Éppen ellenkezőleg: így elegendő ideje jut majd a pihenésre, regenerálódásra, további erőgyűjtésre. Emiatt pedig több energiája lesz a gondozott személy ellátására. Nemrég írtam egy cikket az önkéntes segítőkről, talán hasznára válhat.

Így kérjen segítséget

Megemlítheti egy családi vagy baráti összejövetelen, hogy segítségre van szüksége, de akkor is kérhet segítséget, amikor a többiek meglátogatják a gondozott személyt. Merjen nyíltan beszélni helyzetéről! Minél többen tudnak arról, hogy milyen kihívásokkal kell szembenéznie, annál nagyobb eséllyel ajánlják fel segítségüket.

Lehet, hogy a családtagok vagy a barátok egyszerűen nem tudják, hogyan segítsenek. Beszéljen nekik részletesen a feladatokról, és mondja el, hogy ezek viszonylag egyszerű, könnyen elvégezhető teendők.

Kezdje az alapvető dolgokkal pl. a vásárlással. Határozza meg pontosan a feladat jellegét, és hogy mikor van szüksége segítségre. Kérje meg segítőit, hogy pl. segítsenek kitakarítani a házat, vásároljanak be (gyógyszert, élelmiszert, ételt, háztartási tisztítószereket), látogassák meg a gondozott személyt, legyenek a társasága (pl. társasozzanak, kártyázzanak, sétáljanak, vagy nézzenek filmet vele). Hagyjon segítőinek elegendő mozgásteret, hogy ne érezzék, hogy túlságosan irányítani szeretné őket. Máskülönben azt a benyomást keltheti, hogy mindent kézben tart, és nincs szüksége segítségre.

Lépjen kapcsolatba más ápolókkal

Keressen ápolókat tömörítő internetes támogató csoportokat. Találkozzon olyanokkal a lakókörnyezetéből, akik szintén otthoni ápolást végeznek. Érdemes megosztani a tapasztalatait olyan személyekkel, akik nap mint nap hasonló kihívásokkal szembesülnek. Sok-sok hasznos ötlettel gazdagodhat.

Gondoskodás a távolból

Lehet, hogy távol él azoktól a szeretteitől, akiknek segítségre van szükségük. Felmerül a kérdés: mit tehet értük? Próbálja meg az alábbiakat:

  • Biztosítsa a gondozásra szoruló személyt érzelmi támogatásáról egy közös ismerős segítségével.
  • Szervezzen neki segítséget (pl. fogadjon fel helyi ápolót vagy takarítót, majd látogassa meg egy előre egyeztetett időpontban, hogy meggyőződhessen róla, hogy minden a legnagyobb rendben van).
  • Rendszerezze egészségügyi és orvosi papírjait, és kísérje el az orvosi vizsgálatokra.
  • Tudja meg, mikor vágyik társaságra, és kérjen meg egy családtagot vagy barátot, hogy látogassa meg abban az időpontban.
  • Írja le az elérhetőségeket, a biztosítási adatokat, számlaszámokat, az egyéb fontos információkat. Tudjon meg többet a betegségéről, és hogy milyen kezelésre van szüksége.
  • Gyűjtse össze azok elérhetőségeit, akik az érintett személy közelében élnek.
  • Ha Ön messze él, kérje meg a szomszédokat, ismerősöket, barátokat vagy családtagokat, hogy rendszeresen nézzenek rá. Így mindig értesülhet az állapotáról.
  • Ha szükség van rá, helyi ápolót is felfogadhat, aki segíthet ellátni a gondozott személyt, és egyúttal társaságot jelent a számára. Bárhogy is döntenek, mindig legyen kéznél a számára a vészhelyzet esetén hívható személyek elérhetősége.
  • Ha van rá lehetősége, látogassa meg szeretteit. Így első kézből értesülhet fizikai, érzelmi és pénzügyi állapotukról. Ha nem tud személyesen jelen lenni, okostelefonon és az internet segítségével is kapcsolatban maradhat velük.
  • Ha van mobiltelefonjuk, tanítsa meg őket a használatára. Ellenőrizze, hogy benne vannak-e a legfontosabb telefonszámok. Egyes szolgáltatók biztosítanak ingyenes, interneten vagy az üzletekben igénybe vehető oktatóprogramokat, illetve olcsó szolgáltatói csomagokat olyan idősek számára, akik csak vészhelyzetben használják telefonjukat.
  • Érdemes fontolóra venni a kifejezetten időseknek szánt telefonfunkciók – hangvezérelt parancsok, nagyméretű gombok, hallókészülékekkel kompatibilis szolgáltatások stb. – használatát.
  • Próbáljon előre gondolkodni, és készüljön fel arra, mit kell tennie vészhelyzet esetén. Célszerű feljegyezni azonnal riasztható személyek elérhetőségét. Érdemes emellett elegendő pénzt félretenni arra az esetre, ha meg kell látogatnia a gondozott személyt.
  • Ha beleegyezik, szerezzen be neki egy segélyhívó karperecet. Ez az eszköz vészhelyzet esetén gombnyomásra riasztja Önt vagy egy közelben lévő ápolót.

Ha mindezekkel megvan, még van energiája, fordítson egy kis időt magára is, hogy idő előtt ki ne égjen.

Figyeljen magára is

A kiégés akkor jelentkezik, amikor a legkevésbé számít rá: ha teljes mértékben átadja magát az ápolással járó teendőknek. Ha úgy érzi, hogy fásult, nehezebbnek fogja érezni a gondozott személy ápolását. Súlyosbíthatja a helyzetet, ha a gondozott személy észreveszi, hogy Ön fáradt, ingerlékeny vagy ideges. Fontos tehát, hogy cselekedjen, amint észleli magán a kiégés első jeleit, azaz ha: úgy érzi, semmi energiája, egész nap fáradt, még egy pihentető éjszakai alvás után is, nem szívesen találkozik családtagjaival, barátaival, elvesztette érdeklődését az olyan tevékenységek iránt, amelyeket korábban szívesen végzett (sport vagy hobbi), elhanyagolja saját szükségleteit, nem tud pihenni, az élete csak az ápolásról szól, és már egyáltalán nem leli örömét benne, szomorúnak, reményvesztettnek, idegesnek vagy dühösnek érzi magát, látszólag ok nélkül fogy vagy hízik, az átlagosnál többször beteg, türelmetlen és ingerlékeny a gondozott személlyel, úgy érzi, hogy kárt tesz magában vagy a gondozott személyben.

Soha nem hagyja figyelmen kívül ezeket a jeleket! Ha idejekorán tesz ellenük, akkor lehetősége lesz feltöltődni, és visszanyerheti erejét.

Érezze jól magát

Ezt én is kívánom Önnek, de magának is ezt kell elérnie. Már biztosan tudja, hogy az ápolás sokat kivesz az emberből. Végezetül íme néhány tipp, amelyek segíthetnek abban, hogy energikusabb legyen:

  • Ha busszal utazik, szálljon le egy megállóval előbb, mint szokott, és sétálja le a fennmaradó távot.
  • Lift helyett válassza inkább a lépcsőt.
  • Autó helyett közlekedjen kerékpárral.
  • Ha van egy kis szabadideje, menjen el mozogni egy barátjával.
  • Ha egészségesen él, a közérzete is sokkal jobb lesz.
  • Ha energikusnak érzi magát, jobban el tudja látni a gondozott személyt. Ehhez valamennyi munkatársam nevében sok, erőt, egészséget, kitartó és áldozatos munkát, de legfőképp az Úristen gazdag áldását kívánom életére és ápolási, gondozási teendőire.
Tartalomhoz tartozó címkék: Mentális felkészülés
Bankok és minősítések