Krémek száraz bőr, felfekvés és inkontinencia ellen
Azoknál az embereknél, akik hosszú időre ágyhoz vannak kötve, alakul ki a felfekvés, ami tulajdonképpen a tartós nyomás hatására létrejövő szövetelhalás következménye. Legtöbbször idősek küzdenek a felfekvési sebekkel, ugyanakkor a hosszú ideig kórházi ápolásra szorultakat sem kerüli el a – más néven – nyomási fekély. A felfekvés vagy decubitus borzasztó fájdalommal jár, ugyanakkor problémát okoz az is, hogy a mély fekély súlyos fertőzések kialakulásához vezethet. A felfekvés általában a keresztcsont és a sarkak feletti bőrben alakul ki, és nagyon lassú a gyógyulási folyamata. Szükséges a kialakult felfekvés, decubitálódott rész kezelése.
A felfekvésnek különféle stádiumai vannak, amelyek nagyban meghatározzák a kezelés menetét. A felfekvés 4 stádiuma ismert. Az első stádiumban a bőr tartós pirossága mutatkozik meg, amikor a vörösödés az ujjnyomásra sem tűnik el. Ebben az állapotban a bőr vizenyős, tartósan meleg tapintású, a beteg pedig fájdalmas duzzanatokat és keményedéseket érez. Az elvékonyodott bőr sérülékeny és fájdalmas. A második stádiumban a bőr felső rétegei hámlani kezdenek és sérül az irha. A felületi horzsolások és az irha sérülése is ide tartozik. Már a második stádiumban nagyon fájdalmas a seb, érdemes a felfekvés kezelése, hiszen ekkor még jól gyógyítható. A harmadik stádiumban a bőr teljes elhalásáról van szó. Ennek következményeképp már az inak, az izmok és az ínszalagok is sérülhetnek. A szövetelhalás látható és felismerhető, hiszen az elhalt réteg elszíneződik, lehet barnásvöröses vagy feketés színű is. A nedves és lepedékes szövetréteg is a harmadik stádiumú felfekvési sebet mutatja. Ebben a fázisban a felfekvés már kellemetlen szagot is áraszt. Mivel a bőr ezen felülete már nem él, így ez fájdalommentes és érzéketlen, ugyanakkor a kezelési folyamat borzasztó fájdalommal jár, és a gyógyulási hajlam igen csekély. A negyedik stádiumra a csontvelőgyulladás jellemző. Ekkor a csontszövetek láthatóvá válnak. Mély sipolyok is kialakulhatnak. Tulajdonképpen ebben a fázisban már nem lehet sikeres a kezelés.
Akkor beszélünk zárt felfekvésről, amikor a felső szövetek még életképesek, de az alatta lévők elhaltak. Ezek általában nagyon hosszú műtéti beavatkozások alkalmával keletkeznek. A felfekvés kezelése az adott stádiumnak megfelelően kell hogy történjen. Az orvosi vizsgálat során megállapítják, hogy a páciens felfekvési sebe melyik stádiumban van éppen, ennek megfelelően kezdődhet a kezelés. Az orvos eltávolítja az elhalt szöveteket, tisztítja a sebet, amelyhez ún. intelligens kötszereket használ. A felfekvés kezelése igen fájdalmas, így inkább felhívjuk a figyelmet a megelőzésre, a rendszeres ápolásra, gondozásra.