Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

A rehabilitációhoz nélkülözhetetlen a megfelelő betegmozgató segédeszköz

Szabó Zoltán József
A rehabilitációhoz nélkülözhetetlen a megfelelő betegmozgató segédeszköz

A rehabilitációhoz nélkülözhetetlen a megfelelő gyógyászati segédeszköz használata. Ezek olyan eszközök, amelyek segítik a betegek áthelyezését, mozgatását, emelését. Az a céljuk: megkönnyíteni a betegek és a gondozók számára a mozgatást és a mozgást. Emellett csökkentik a sérülések kockázatát, és javítsák a betegek komfortérzetét és életminőségét. 

tovább olvasom...

Szerző: Szabó Zoltán József

A betegmozgató eszközök olyan segédeszközök, amelyek segítik a betegek áthelyezését, mozgatását, emelését. Az a céljuk, hogy megkönnyítsék a betegek és a gondozók számára a mozgatást és a mozgást, csökkentsék a sérülések kockázatát, és javítsák a betegek komfortérzetét és életminőségét. Kiválasztásuk során fontos figyelembe venni a beteg állapotát, igényeit, képességeit és preferenciáit, valamint a gondozó erőnlétét és tapasztalatát. A megfelelő segédeszköz használata javíthatja a betegellátás hatékonyságát és minőségét, valamint elősegítheti a betegek rehabilitációját és önrendelkezését.

Ilyen betegmozgató eszközökre kell itt gondolni:

  • betegszállító szék és önhajtós kerekesszék
  • járóbot és mankó
  • járókeret és rollátor
  • hordágyak és betegágyak
  • lépcsőliftek és lépcsőnjárók
  • betegfordító, csúsztató és betegmozgató eszközök

Járóbotok

A járóbotok kifejezetten megkönnyítik az otthoni, utcai közlekedést. Ezekből sokféle kapható akár nálunk is. Az összecsukható és kis helyen elférő járóbotokon túl a speciálisabb darabokig sokféle elérhető. Ilyenek pl. a 3-4 lábú járóbotok, a 4 tappanccsal rendelkezők vagy épp az anatómiailag kialakított markolattal rendelkező járóbotok. Kiválasztásuknál figyelni kell a beteg magasságára és a bot terhelhetőségére. Mindig a célnak megfelelőt kell választani.

Járókeret és rollátor

járókeret és rollátor gyógyászati segédeszközöknél kiemelt jelentősége van a terhelhetőségnek és – rollátorok esetén – a termék önsúlyának. Arra kell törekedni a kiválasztáskor, hogy egyszerűen és könnyen lehessen használni. Járókeretek közül kiemelt jelentőséget kap a felállás segítő járókeret, ami jelentősen megkönnyíti a székről, ágyról történő felállást. Rollátoroknál a használhatóság és a minél kisebb önsúly a hangsúlyos. Érdemes tehát ilyen szempontok szerint körülnézni és á ilyen gyógyászati eszközt.

Betegszállító szék és kerekesszék

A mozgás és mozgatás kategóriába sorolandó még a betegszállító kerekesszék is. Ennek kétféle formája van: az ún. betegszállító székek, amelyek négy kisebb kerékkel rendelkeznek és a felhasználó nem tudja magát tolni. Ilyet többnyire utazáshoz, beteg orvoshoz, kezelésre való szállításához, viszonylag kiegyenlített talajon való kiránduláshoz használnak. Kis helyen elfér, így könnyű szállítani. A másik az önhajtós kerekesszék, ami hosszabb idejű ülést tesz lehetővé. Ezekből sokféle kapható attól függően, hogy az illetőnek mire van szüksége, hol, milyen terepen fogja használni, egyedül vagy mással közlekedik, lakásban vagy utazásnál is előkerül. Ilyen szék önsúlya 13-20lg között mozog attól is függően, hogy milyen anyagból készül és milyen felszereltséggel látták el.

Biztonsági öv

Ne feledkezzünk még el a biztonsági övekről sem, amelyek a hely- vagy helyzetváltoztatáshoz szükségesek. Hosszú évek alatt kitapasztaltuk, hogy mit szeretnek a vásárlóink, így csak azokat az öveket kínáljuk. Biztonsági övre szükség lehet kerekesszék és ágyban fekvő beteg esetén. Az előbbinél a megfelelő megtámasztás, tartás a szempont, az utóbbinál az önkéntelen mozgások korlátozás. Sajnos az otthoni és intézményi beteggondozás során szükség van biztonsági övre, amiből az Értéksziget kiváló minőséget nyújt Önnek.

Járás járóbottal vagy 1 könyökmankóval

Fontos szempont, hogy járóbotot és a mankót lépcsőn is csak zárt cipőben használjon, aminek az Ön biztonsága és stabilitása szempontjából van jelentősége.

  • Mielőtt elkezdi használni a segédeszközt, állítsa be a megfelelő magasságra. Ezt úgy teheti meg, hogy a bot alsó részén lévő rugós csapot vagy pöcköt a megfelelő magasságba állítja úgy, hogy a járóbot vagy a mankó markolatának a teteje a nagytompor magasságáig érjen. Másként fogalmazva: a könyöknek egy 25-30 fokos szöget kell bezárnia.
  • A járóbotot és az 1 mankót mindig az ellenkező kezében kell tartania, mint amelyik a gyengébb, sérült lába, amit tehermentesíteni kell.
  • Így használja: egy lépésnyire tegye előre az eszközt, majd a sérült lábával lépjen előre, majd az ép lábával lépjen előre leelőzve a másikat (mintha járna), és ismételje meg ahányszor kell. Ha begyakorolta a járást a bottal és megbízható a stabilitása, akkor a járóbotot vagy a mankót a sérült lábával egyszerre is teheti.
  • Lépcsőn felfelé így használja: egyik kezét tegye korlátra, a másik a segédeszközön legyen. Lépjen fel előbb az erősebb lábával a lépcsőfokra, terheljen rá, majd tegye fel a járóbotot és a másik kezét és lépjen mellé a gyengébb lábbal.
  • Lépcsőn lefelé: az egyik kezével egy lépésnyi távolságra kapaszkodjon a korlátba, tegye le az eszközt, majd lépjen le a gyengébb lábával és lépjen mellé az erősebbel.
  • Ha szédül vagy koordinációs zavarok lépnek fel, a járóbot és az 1 mankó használata tilos! – ennek biztonsági okai vannak.
  • Vásárlás, ügyintézés során használja úgy a járóbotot, hogy a csuklópánttal a kezéhez rögzíti így elkerülve annak eldőlését, koppanását. Hasonló funkció érhető el a zárt kargyűrűs mankóval: a zárt gyűrű miatt az eszköz a karján marad.
  • Ha a járóbot vagy a mankó botvéggumija elkopik, elhasználódik, cserélje le, csak arra figyeljen, hogy pontosan mérje meg a cső átmérőjét.

Szempontok járókeret és rollátor választásához

A járókeret (mindegy, hogy összecsukható vagy fix) és a rollátor járássegítő eszköz. Azért tervezték őket, hogy segítsenek a nehezen mozgó emberek alsó végtagjainak tehermentesítésében, és biztonságot nyújtsanak a helyváltoztatás során.

Bár többen tévesen azt gondolják, hogy a járókeret és a rollátor szinonimák, de ez nem így van. Mindkettő ugyan mozgássegítő eszköz, de más járásképességi stádiumban használják. Akinek rollátorra van szüksége, annak leginkább az egyensúllyal és a stabilitás biztonságával van gondja.

Bár elközlekedne enélkül a gyógyászati segédeszköz nélkül is, de ez hatékony megtámasztás, biztos pontot jelent. Ha esetleg elfárad, ráülhet kicsit pihenni, majd folytathatja az útját. A rollátor ugyanis 4 egyforma kerékkel rendelkezik, többnyire ülése van és egy táska vagy kosár a szükséges útravalókhoz, bevásárláshoz. Tolókarjai természetesen emelhetőek, és fékkel vagy parkolófékkel rendelkeznek. Sajnos összecsukva nagyon idétlen formát vesznek fel, a felhasználó többnyire így nem tudja felvinni a lépcsőn, vagy feltenni a közlekedési eszközre.

Ezzel szemben a járókeret már egy sokkal szűkebb mozgásterű, nehezen és lassan mozgó, alapvető mozgási nehézségekkel küszködő embereknek készült gyógyászati segédeszköz.

Járókeretből kapható fix kialakítású, összecsukható és lépéssegítő kialakítású is. Könnyű alumíniumból készülnek, terhelhetőségük 100 kg-tól 300 kgi-g lehetséges. Éppen emiatt a kiválasztásnál a terhelhetőség egy lényeges szempont. Arra is érdemes figyelni, hogy a járókeret lehet felállás segítő eszköz is, ilyen ún. lépcső formában vannak elhelyezve rajta a kapaszkodók, hogy minél nagyobb biztonságot nyújtsanak a felállás és járás során.

A járókeret lehet gurulós kivitelű is, bár ezt a szakemberek kevésbé szeretik, és alig kapható ilyen eszköz. Ha lépegető funkciós az összecsukható járókeret, akkor kicsivel könnyebb dolga van annak a felhasználónak, akinek az egyenes vonalú mozgás már alig megy.

Összességében úgy kell járókeretet vagy rollátort választani, hogy megnézzük a felhasználó mozgási képét. Ha már járóbottal nehezen mozog és szükség lenne stabilabb eszközre, akkor rollátort érdemes választani.

Ha a járás ennél is bizonytalanabb és nagyon nehézkes, akkor járókeretre van szükség, ami segítheti a felállást vagy a nagyon lassú mozgást úgy, hogy közben tehermentesíti az alsó végtagokat.

Holnap a kurzus utolsó napjához érkezünk. A hogyan tovább kérdés feltevésén túl hozok pár beteggondozási megoldást, amit cégek, szervezetek végeznek. Érdemes átgondolni ezek alapján is az Ön és családja lehetőségeit.

Tartalomhoz tartozó címkék: Fizioterápia
Bankok és minősítések